Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Przewodnik po Chinach

Podstawowe informacje
Chiny są ogromnym państwem w Azji Wschodniej, graniczącym z czternastoma krajami, takimi jak Afganistan, Bhutan, Indie, Kazachstan, Kirgistan, Korea Północna, Laos, Mjanma, Mongolia, Nepal, Pakistan, Rosja, Tadżykistan i Wietnam.

Ukształtowanie powierzchni Chin jest w większości wyżynno-górzyste. Jedynie na północnym wschodzie rozciąga się rozległa Nizina Mandżurska, a we wschodniej części kraju Nizina Chińska oraz niziny środkowego i dolnego biegu Jangcy. Najwyższe pasma górskie to Karakorum, Pamir i Himalaje (z najwyższym szczytem świata Mont Everest) otaczające Wyżynę Tybetańską.

Chiny pod względem wielkości terytorium zajmują trzecie miejsce na świecie, całkowita powierzchnia kraju wynosi bowiem aż 9 596 960 km². Od wschodu naturalną granicę państwa stanowi Ocean Spokojny.

Chińska Republika Ludowa jest państwem, w którym rządzi Komunistyczna Partia Chin, na czele z przewodniczącym. Językiem urzędowym jest mandaryński.

Ludność
Chiny są najbardziej zaludnionym państwem na świecie. Całkowita liczba populacji zamieszkującej ten kraj sięga aż 1 350 695 000 ludzi, co stanowi blisko 20% całej ludności świata. Ponad 90% ludności Chin to Chińczycy, a pozostałą część stanowią między innymi takie nacje, jak Ujgurzy, Hui, Yi, Tybetańczycy, Maio, Mandżurowie czy Mongowłowie.  

Największe miasta
Największym chińskim miastem jest Szanghaj, zamieszkiwany przez 14 348 535 ludzi. Drugie miejsce zajmuje stolica Chin, Pekin, z populacją 11,5 milionów ludzi. Powyżej 5 milionów mieszkańców posiadają Chongging, Kanton, Wuhan, Tiencin, Shenzhen i Shenyang.

Transport
Chiny od lat 80. XX wieku rozwijają się niezwykle prężnie. W szybkim tempie powstają również autostrady i drogi ekspresowe, które obecnie liczą ponad 70 tysięcy kilometrów. Główną drogą jest autostrada G1 Pekin-Harbin w północnej i północno wschodniej części kraju; liczy ona 1280 km długości. Niestety trasy poza głównymi miastami są słabo wyposażone w stacje benzynowe czy punkty gastronomiczne.

Chiny posiadają bardzo dobrze rozwinięty transport kolejowy, w tym linie szybkiej kolei: Wuhan – Guangzhou, Pekin – Szanghaj i Pekin – Tiencin. W sumie sieć kolei liczy 76 tysięcy kilometrów, co sytuuje Chiny na pierwszym miejscu w Azji i trzecim na świecie pod względem rozwoju tego transportu.

Chiny posiadają bardzo dobrze zorganizowana infrastrukturę lotniczą. Do najważniejszych lotnisk międzynarodowych należą porty lotnicze w Szanghaju, Pekinie, Nankin, Kanton i w Hong-Kongu. Narodowym przewoźnikiem są natomiast linie Air China.

Jak dotrzeć z Polski?
Z Polski do Chin najszybciej można się dostać drogą lotniczą, np. liniami LOT z Warszawy do Pekinu. Inną możliwością jest podróż pociągiem z Rosji lub z Kazachstanu.

Atrakcje turystyczne
Chiny należą do czołówki najchętniej odwiedzanych krajów na świecie. Fascynujących widoków dostarcza ogromny Pekin. Warto z pewnością zobaczyć również Tarasy Ryżowe Smoczego Grzbietu oraz malownicze wzgórza krasowe – Mogoty w dorzeczu rzeki Li. Do znanych atrakcji należą Jaskinie Longmen (Jaskinie Smoczej Bramy), czyli buddyjskie świątynie wykute w skale. Miłośnicy górskich wędrówek mogą także odwiedzić Yading, w prowincji Syczuan. W Chinach mieści się również Instytut Hodowli Pandy Wielkiej w Chengdu.

Wspaniałą budowlą, z której słyną Chiny jest klasztor Shaolin, mekka wszystkich uprawiających sztuki walki. Oczywiście na terenie całego kraju można zwiedzić wiele zabytków, w tym budowli liczących tysiące lat, jak słynny Mur Chiński. Podziw wzbudza także taoistyczna Świątynia Nieba w południowej części Pekinu czy Zakazane Miasto (pałac cesarski dynastii Ming i Qing).

Popularne miasta: