Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Podróż przez Chiny

Podróż samochodem

W Chinach sieć dróg jest bardzo gęsta. W sumie to ponad 3 miliony kilometrów, z których niemal połowa to drogi wiejskie o nie najwyższym standardzie. Dróg utwardzanych jest ponad 770 tysięcy kilometrów, w tym ponad 130 tys. km autostrad. Podróżowanie samochodem stanowi niemal połowę transportu pasażerskiego w kraju, choć samochodów w przeliczeniu na liczbę mieszkańców jest stosunkowo niewiele.

Obcokrajowcy nie mogą jednak korzystać z tego środka transportu. Samodzielne prowadzenie samochodu nie jest w tym przypadku możliwe. Europejskie prawo jazdy nie jest respektowane. Kierowcą może być obcokrajowiec, który posiada prawo dłuższego pobytu w Chinach i zda tamtejszy egzamin.

Podróż autobusem

W Chinach połączeń autobusowych jest bardzo wiele. Docierają także do małych miejscowości. Są to jednak pojazdy o bardzo różnym standardzie. Starsze i mało komfortowe autobusy kursują na krótkich, lokalnych trasach. Znacznie lepsze udostępniane są podróżnym na trasach długich, w tym nocnych.

W przypadku długiej podróży warto postawić na autokar o wyższym standardzie. W tym przypadku są to pojazdy z rozkładanymi fotelami lub wręcz łóżkami. Bilety na takie kursy są jednak odpowiednio droższe. Warto pamiętać o tym, że Chiny to ogromny kraj, więc nie na wszystkich trasach będzie to opłacalny środek transportu (pod względem ceny i czasu).

Podróż pociągiem

Przez wielu chińska kolej uważana jest za najbardziej rozwinięty i komfortowy środek transportu wewnętrznego. Najwięcej pociągów kursuje na wschodzie kraju. Zachód to przede wszystkim połączenia między największymi miastami.

Do dyspozycji podróżnych są pociągi różnych klas. Oznaczone są literami i numerami. Na podstawie pierwszego znacznika możemy określić ich standard. T – to pociągi szybkie, o najwyższym standardzie, z dodatkowymi udogodnieniami (rozkładane fotele, telewizory, klimatyzacja), N – to także pociągi wygodne, ale nieco wolniejsze, K – nie tak szybkie jak T czy N, bez dodatkowych wygód, ale komfortowe, L – to pociągi dodatkowe, w których zazwyczaj panuje ogromny ścisk, kursują na najbardziej obleganych trasach. Pociągi pozbawione oznaczenia literowego to klasa najniższa, są bardzo zatłoczone i mało komfortowe.

Każda z wymienionych klas posiada wagony, które różnią się nieco komfortem i ceną przejazdu. Bilety można kupować na kasach przy dworcach kolejowych.

Podróż samolotem

Największe lotniska w Chinach znajdują się w Pekinie, Kantonie (prowincja Guangdong) i Szanghaju. Pasażerowie mogą korzystać z usług takich chińskich linii lotniczych, jak Air China, China Eastern Airlines, China Southern Airlines czy Hainan Airlines. Sieć połączeń lokalnych jest bardzo bogata. Średnia cena biletu na trasie między oddalonymi o kilkaset kilometrów miastami to 150-200 zł.

Inne środki transportu

W chińskich miastach warto korzystać z taksówek, których jest bardzo dużo, a co za tym idzie, podróż nimi jest stosunkowo tania. Ceny zależne są od miasta – w niektórych funkcjonuje stały taryfikator, w innych trzeba ustalić indywidualnie koszt przejazdu przed rozpoczęciem kursu.

Wbrew pozorom, riksze tracą na znaczeniu. Funkcjonują głównie na wschodzie kraju. Autostop w Chinach jest możliwy, ale zazwyczaj wymagana jest opłata. W kilkunastu największych miastach działa metro. Krótkie trasy warto pokonywać rowerem z wypożyczalni.

Popularne miasta: