Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Kuchnia chińska

Kuchnia chińska jest niezwykle popularna na całym świecie. Oparta o składniki takie, jak ryż, warzywa, owoce morza, ryby, a także drób i wołowina podbija liczne podniebienia w różnych zakątkach globu. Obowiązkowymi dodatkami chińskich potraw są sos sojowy, tofu, pieprz syczuański czy ocet ryżowy. Tradycyjnie dania spożywa się przy użyciu pałeczek. Warto również pamiętać, że kuchnia chińska posiada różne odmiany regionalne, a mianowicie pekińską, kantońską, szanghajską, syczuańską, humańską, fukieńską, Sinkiang, nyonya i chaozhou.

Dania główne
W Chinach jada się wiele zup, jak np. zupa wonton, czyli rodzaj bulionu z pierożkami i makaronem ryżowym. Wonton bierze swoją nazwę właśnie od pierożków z nadzieniem. Wśród dań głównych należy wymienić kurczaka po chińsku, ryż z warzywami po chińsku oraz sajgonki, czyli naleśniki z farszem mięsno-warzywnym lub krewetkowym, podawane z różnego rodzaju sosami. Bardzo często do potraw dodaje się również grzyby shitake.

W przyrządzaniu dań Chińczycy, zwłaszcza z rejonów południowych, często wykorzystują smażenie na woku. Niektóre regiony kraju posiadają kuchnię bardziej pikantną, a w innych (jak np. w Szanghaju) używa się brązowego cukru, nadającego daniom słodkawy smak.

Napoje
Wśród napojów spożywanych w Chinach największą popularnością cieszy się herbata, której parzenie i podawanie stanowi jeden z najważniejszych rytuałów towarzyszących przyjmowaniu gości. Ponadto pija się tu wino na bazie ryżu.

Popularne miasta: