Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Chiny - kultura i religia

Chiny mogą poszczycić się kilkutysięczną tradycją. Istniejące tu w przeszłości wielkie cesarstwo pozostawiło po sobie ślady w postaci wspaniałych pałaców, świątyń, muzyki i sztuki. Chińczycy słyną z wielu technicznych wynalazków, a także zupełnie odmiennego od zachodniego modelu medycyny naturalnej. Opiera się ona o metody takie, jak akupresura, akupunktura czy ziołolecznictwo.

Rytm życia społecznego wyznaczają święta, takie jak Nowy Rok, Święto Wiosny, Święto Latawców czy Święto Smoka. Towarzyszy im bogata obrzędowość. Ponadto to właśnie w Chinach narodziła się sztuka kungfu, której najważniejszym ośrodkiem jest klasztor Shaolin.

Warto wiedzieć, że jedną z najważniejszych chińskich wartości narodowych jest honor. Ponadto, jeśli chodzi o codzienna obyczajowość, w kulturze chińskiej patrzenie w oczy uchodzi za zuchwałość, a na powitanie możemy się spodziewać bardziej pochylenia głowy niż uścisku ręki.

Religia
Chińczycy w większości są społeczeństwem świeckim. Dominującymi odłamami religii są konfucjanizm i taoizm, mające bardziej charakter filozofii niż systemu wyznaniowego. Ponadto mieszkają tu wyznawcy buddyzmu, a także niewielki procent chrześcijan i muzułmanów.

Popularne miasta: