Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Bułgarii

Bułgaria to bałkański kraj w południowo-wschodniej Europie położony nad Morzem Czarnym, graniczący z Serbią, Macedonią, Grecją, Turcją i Rumunią. Stolicą kraju jest Sofia. To kraj z niezwykle bogatą kulturą i historią, wspaniałą przyrodą i niezwykłymi zabytkami. Polacy bardzo często wybierają Bułgarię na urlop i nie ma w tym nic dziwnego – średnia temperatura w miesiącach wakacyjnych to 29 stopni. Największą popularnością cieszy się kurort Złote Piaski czy malownicze miasto Nesebyr.

Podróż samochodem

Do Bułgarii można oczywiście dotrzeć samochodem, ale będzie to podróż bardzo wymagająca. Przede wszystkim ze względu na odległość. Stolicę Polski i bułgarską Sofię dzieli, w zależności od wybranej trasy, 1500-1600 km. Wymaga to nieprzerwanej jazdy przez około jedną dobę (drogami nie zawsze najlepszej jakości) i przejazdu przez kilka państw: Słowację lub Czechy, Węgry i Serbię. Przy średnim spalaniu 7 l/100 km koszt podróży w jedną stronę to 650-700 zł za paliwo.

Podróż autobusem

Niektóre linie autokarowe (Ecolines, Sindbad, Interbus) oferują połączenie z Sofią. Koszt biletu to 360-380 zł w jedną stronę. Podróż z Warszawy trwa około 30 godzin.

Podróż koleją

W tym przypadku mniej konkurencyjną formę transportu oferuje kolej. Pociągi kursują z Warszawy, Krakowa lub Katowic. Nie będzie to jednak podróż szybka i tania. Koszt biletu w jedną stronę to nawet 400-500 zł, a czas przejazdu zazwyczaj przekracza 30 godzin (dłużej, niż autokarem!). Brak połączenia bezpośredniego – wymagana przesiadka w Budapeszcie i Belgradzie.

Podróż samolotem

Z oczywistych względów jest to opcja najszybsza i najwygodniejsza. I wcale nie najdroższa, bo bilety na połączenie Warszawa-Sofia w dwie strony można kupić z wyprzedzeniem nawet za 700 zł, choć zazwyczaj jest to kwota bliższa 1000 zł. Ogromną zaletą jest czas podróży – niecałe 2 godziny. Trzeba jednak pamiętać, że docieramy do stolicy położonej na zachodzie kraju, z dala od Morza Czarnego. Jeśli planujemy urlop na bułgarskich plażach, należy zaplanować oraz doliczyć koszty transportu z Sofii do wybranego kurortu.

Co warto zobaczyć?

Bułgaria to kraj bałkańskiej kultury, pięknych zabytków i piaszczystych plaż. Najczęstszym kierunkiem turystycznym są nadmorskie kurorty – Złote Piaski czy Słoneczny Brzeg. To miejsca stworzone do wakacyjnego relaksu. Dzięki nowoczesnej infrastrukturze wypoczynkowej i rozrywkowej trudno się tam nudzić. Na uwagę zasługuje także zabytkowe miasto Nesebyr, gdzie na każdym kroku czekają na nas wielowiekowe ruiny, bogata architektura sakralna i malownicze uliczki. Z kolei na zachodzie kraju znajduje się stolica Bułgarii – Sofia. Jej historia sięga czasów rzymskich, więc tu także nie trudno o zabytki. Dzisiaj to miasto tętniące życiem, w którym kwitnie życie towarzyskie i kulturalne. Około 120 km na południe od stolicy, w kotlinie masywu górskiego Riła, znajduje się jeden z symboli Bułgarii – Rilski Monastyr, czyli kompleks klasztorny z X wieku, obejmujący monumentalną cerkiew, mniejsze świątynie, kaplice i inne zabudowania. Turyści podróżujący do kraju nad Morzem Czarnym w okresie wakacyjnym, muszą się liczyć z wysoką temperaturą – średnia dla lipca i sierpnia, to niemal 30 stopni.

Wyznaczanie trasy