Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Bułgaria - kultura i religia

Religia

Z danych statystycznych na rok 2011 dowiadujemy się, że około 60 % społeczeństwa w Bułgarii stanowią wyznawcy prawosławia. Pozostali to: ateiści 9,3 %, muzułmanie ok. 8 %, katolicy 0,7 %, zielonoświątkowcy 0,7 %  i protestanci 0,7 %.  Ponadto 21,8 % osób nie zdeklarowało przynależności do żadnej religii. W Bułgarii religia i duchowieństwo mają nikły wpływ na życie społeczne i polityczne. Społeczeństwo jest zlaicyzowane i uważa religię za element tradycji. Przejawy fanatyzmu religijnego są tutaj rzadko spotykane. Wybierając się do Bułgarii warto wstąpić do kościoła św. Józefa w Sofii, gdzie nabożeństwa regularnie odprawiają zakonnicy i księża z Polskiej Misji Katolickiej w Bułgarii.

Kultura

Bułgarzy są bardzo gościnni i towarzyscy. Kochają biesiadować w gronie rodziny i przyjaciół, przy dobrym jedzeniu i winie własnej produkcji. Wznoszą wtedy toasty i śpiewają stare pieśni. Jeżeli wybieramy się do Bułgarii powinniśmy pamiętać, że kiwanie głową, które w Polsce oznacza „tak” Bułgarzy interpretują jako „nie” i odwrotnie. Dlatego nasze zaprzeczenie odbiorą jako aprobatę. Tutejszą muzykę folklorystyczną cechuje oryginalny rytm o nieparzystym metrum i wpływy tureckie. Natomiast strój ludowy, który noszono w całym kraju jeszcze pół wieku temu, obecnie zakłada się  tylko  na specjalne okazje.

Popularne miasta: