Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Opłaty drogowe w Bułgarii

W Bułgarii opłaty za przejazd autostradami i drogami ekspresowymi nie są pobierane przed bezpośrednim skorzystaniem z nich. Już przy wjeździe do kraju należy wykupić winietkę, która przez określony czas uprawnia do poruszania się wszystkimi drogami.

Jej koszt zależy od terminu ważności – dla samochodów osobowych 5 euro kosztuje winietka ważna przez tydzień, 13 euro – przez miesiąc i 34 euro przez rok. Zakupu należy dokonać zaraz po wjeździe na terytorium Bułgarii. Winietki oferowane są przez specjalne punkty przygraniczne, można je zakupić także na stacjach benzynowych (Lukoil, OMV czy Shell). Dodatkowa winietka wymagana jest przy podróżowaniu z przyczepą. Za jej brak grozi mandat w wysokości 250 zł.

Dodatkowo płatny jest przejazd mostem nad rzeką Dunaj. To punkt graniczny między Bułgarią i Rumunią. Dla samochodu osobowego jest to koszt kilku euro.

Kierowcy nieprzestrzegający przepisów ruchu drogowego muszą liczyć się z mandatami. Za przekroczenie prędkości do 50 km/h kara wynosi od 40 do 600 zł. Powyżej 50 km/h naliczane jest w przybliżeniu 100 zł za każde kolejne 5 km/h przekroczenia prędkości.

Popularne miasta: