Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Bułgaria - zabytki i atrakcje

Zabytki

Bułgaria kojarzy się z cudownymi krajobrazami, bajecznymi morzami, piaszczystymi plażami oraz niezliczoną ilością kurortów turystycznych. Jest to również kraj, w którym znajduje się dużo pozostałości z minionych czasów wpisanych na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Spędzając wakacje w Bułgarii warto zobaczyć starożytne miasto Nessebar położone blisko Rawdy i Słonecznego Brzegu.

Ciekawym zabytkiem jest Jeździec z Madary, czyli płaskorzeźba przedstawiająca postać tryumfującego rycerza nad lwem. Została wyrzeźbiona w 100-metrowym klifie niedaleko wsi Madara, w północno-wschodniej Bułgarii. Miłośnicy architektury sakralnej powinni wybrać się do stolicy Bułgarii - Sofii. Znajdą tam: Bazylikę św. Zofii, Cerkiew św. Niedzieli, Sobór św. Aleksandra Newskiego, Cerkiew św. Petki Samardżijskiej oraz Cerkiew Bojańską.

Ciekawe miejsca

Ciekawym przeżyciem podczas zwiedzania Bułgarii może być podróż w dzikie góry Pirin, położone na południe od Sofii. Ich największym szczytem jest Wichrem (2914 m.n.p.m.), a bajeczny krajobraz zaskakuje dziką przyrodą. Inną opcją jest wycieczka do Płowdiw – miasta łączącego nowoczesną architekturę z zabytkami.  Jeśli chcemy odpocząć, warto wybrać się do Kamiennego Brzegu oraz Rezerwatu Jajłata.

Kolejnym miejscem wartym uwagi jest Przylądek Kaliakra, który zachwyca stromymi klifami z różowego wapienia. Ponadto warto wybrać się do: Bałczik, Warny, Sozopolu, Rezerwatu Ropotamo oraz dwóch najsłynniejszych bułgarskich kurortów: Słonecznego Brzegu i Złotych Piasków.

Popularne miasta: