Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Kuchnia bułgarska

W Bułgarii wyraźnie widać wpływy kuchni bałkańskiej, serbskiej, macedońskiej i greckiej. Ponadto na stałe w codziennym jadłospisie zakorzeniły się potrawy tureckie m.in. kebab i kotlety z baraniny. To niesamowite bogactwo kulinarne sprawia, że kuchnia bułgarska jest uznawana za lekką i bardzo zdrową. Z greckich smakołyków na talerzu możemy znaleźć sałatkę z pomidorów, papryki, ogórków oraz sera. Dużą popularnością cieszy się tutaj sałatka szopska i owczarska.

Bułgarski obiad jest trzydaniowy. Poprzedza go sałatka i rakija – narodowy alkohol Bułgarów. Następnie podaje się zupę, zazwyczaj bardzo zawiesistą,  np. czorbę - przygotowaną na wywarze z baraniny, z dodatkiem klusek zasmażanych z cebulą i papryką  o nazwie trianica. Ostatnim posiłkiem jest danie główne (w asyście pieczywa), które z reguły składa się z mięsa oraz dużej ilości warzyw. Ponadto Bułgarzy chętnie jedzą dania mięsne z wieprzowiny, cielęciny i kurczaka oraz ryby i owoce morze. Tutejsze potrawy mają wyrazisty smak, dzięki temu, że są solidnie przyprawione. Do obiadu serwuje się wina.

Bułgarzy spożywają dużo serów i jogurtów. Ich potrawą narodową jest musaka przygotowana z duszonego mięsa mielonego, zapiekana z sosem w stylu beszamel. Natomiast na deser jada się baklave, czyli ciastko przyrządzone z warstw ciasta filo, miodu i orzechów oraz kadaif -nitkowate ciasto z orzechami, cukrem, masłem i przyprawami.

Popularne miasta: