Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Przepisy ruchu drogowego w Bułgarii

Do poruszania się bułgarskimi drogami uprawnieni są kierowcy, którzy ukończyli 18 lat i posiadają ważne prawo jazdy kategorii B (dotyczy także przewożenia przyczep do 750 kg). Wymagany jest także dowód ubezpieczenia OC, a turyści powinni posiadać dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne (najlepszym rozwiązaniem jest Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego).

Wszyscy pasażerowie pojazdu zobowiązani są do zapinania pasów bezpieczeństwa – dotyczy to bezwzględnie miejsc przednich oraz tylnych, jeśli pasy zostały tam zainstalowane. Dzieci do 12 roku życia nie mogą podróżować na przednim siedzeniu. Najmłodsi pasażerowie muszą korzystać z fotelika lub siedziska.

W samochodzie należy posiadać trójkąt bezpieczeństwa, gaśnicę, wyposażoną apteczkę. Zaleca się także komplet zapasowych żarówek oraz zabezpieczenia antywłamaniowe. Na terenie niezabudowanym kierowców wysiadających z pojazdu obowiązuje kamizelka odblaskowa.

Ograniczenia prędkości obowiązujące w Bułgarii: 50 km/h na terenie zabudowanym, a w terenie zabudowanym, na innych drogach i autostradach, odpowiednio – 90 km/h i 130 km/h. Za przekroczenie prędkości do 50 km/h grozi mandat w wysokości 40-600 zł, a powyżej 50 km/h – 100 zł za każde kolejne 5 km/h przekroczenia prędkości.

Dopuszczalny poziom alkoholu w organizmie to 0,5 promila. Włączone światła mijania są obowiązkowe w okresie od 1 listopada do 31 marca.

Popularne miasta: