Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Przewodnik po Bułgarii

Położenie

Bułgaria to kraj położony w południowo-wschodniej Europie. Państwo graniczy od zachodu z Serbią i Macedonią, od południa z Grecją i Turcji, od północy z Rumunią oraz od wschodu z Morzem Czarnym.

Ukształtowanie terenu

Około 60 % Bułgarii stanowią tereny wyżynne i górskie. Nizina Naddunajska zajmuje całą północną część państwa. W środkowej części kraju znajduje się główny masyw górski o nawie Stara Płanina oraz pas Kotlin Zabałkańskich. Bułgarię południowo-zachodnią zajmują masywy górskie, tj. Rodopy i Pirin oraz Riła, gdzie znajduje się najwyższy szczyt kraju Musała (2925 m n.p.m.). Natomiast w południowo-wschodniej części kraju leży Nizina Górnotracka.

Podstawowe informacje

Powierzchnia Bułgarii wynosi 110 910 km kw. Ten bałkański kraj zamieszkuje ponad 7 mln osób, z czego 83,1 % stanowią Bułgarzy. Pozostałe grupy etniczne to głównie Turcy, Romowie oraz Rumuni. Tutejszym językiem urzędowym język bułgarski. Stolicą Bułgarii jest Sofia, a do największych miast należy wspomniana Sofia, Płowdiw, Warna, Burgas i Ruse Walutą obowiązującą jest lew.

Dojazd

Najszybciej i najwygodniej do kraju Bułgarii dotrzemy samolotem. Za bilet z Warszawy do Sofii zapłacimy ok. 1000 zł. Jeżeli zaplanujemy podróż odpowiednio wcześnie, to koszty przelotu mogą zmniejszyć się nawet o 300 złotych. Wybierając podróż własnym samochodem należy liczyć się z  24-godzinną jazdą i wysokimi kosztami. Średni koszt benzyny za przejazd w jedną stronę  wynosi ok. 650 złotych. Oferta autokarowa jest dość pokaźna, jednak wiąże się z 30-godzinną podróżą, a koszt biletów w dwie strony to ok. 800 zł. Kolej również nie będzie przyjazną formą transportu, ponieważ podróż z Katowic, Krakowa lub Warszawy trwa dłużej niż przejazd autokarem, a cena biletu w jedną stronę wynosi ok. 400-500 zł.

Turystyka

Turyści odwiedzający Bułgarię najczęściej wybierają relaks w nadmorskich kurortach - Złotych Piaskach bądź Słonecznym Brzegu. Jednak piaszczyste plaże to nie wszystko, co ma do zaoferowania ten bałkański kraj. Warto zwiedzić również miasto o nazwie Nessebar, gdzie znajdują się wielowiekowe ruiny, wyjątkowa architektura sakralna oraz intrygujące uliczki. Należy również pamiętać o podróży do stolic Bułgarii - Sofii. W tym pełnym życia mieście czekają na nas  zabytki z czasów rzymskich. Na uwagę zasługuje także położony w odległości ok. 120 km od stolicy kompleks klasztorny z X wieku, o nazwie Rilski Monastyr.

Popularne miasta: