Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Podróż przez Bułgarię

Turysta odwiedzający Bułgarię musi posiadać ważny dowód osobisty, zalecane jest także ubezpieczenie zdrowotne (np. wydawana w naszym kraju Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego). Obowiązuje także meldunek, czyli wypełnienie specjalnego formularza, w którym należy podać cel podróży oraz tymczasowy adres zameldowania. Często formalnością tą zajmują się hotele, ale jeśli nie – należy zadbać o to samemu. Brak meldunku może skutkować karą w wysokości 100-1000 euro.

Poruszanie się samochodem po Bułgarii nie powinno sprawiać trudności. Z roku na rok dobrych dróg jest coraz więcej, więc drogami ekspresowymi i autostradami możemy przejechać sporą część kraju. Przed zaplanowaniem podróży warto spojrzeć na aktualne mapy, ponieważ wiele nowych dróg powstało całkiem niedawno. Sporym udogodnieniem jest system winietek. Za 5 euro możemy podróżować po kraju przez tydzień, a za 13 euro – przez miesiąc.

Podróżując po Bułgarii warto postawić na kolej. Sieć połączeń prezentuje się nie najgorzej – między największymi i najpopularniejszymi miastami podróż nie powinna zająć wiele czasu i zbyt wiele kosztować (zazwyczaj równowartość kilku-kilkunastu złotych od osoby). Tabor nie zawsze zachwyca nowoczesnością, ale wycieczka między np. wschodem a zachodem kraju może być najwygodniejszym i najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem (np. Sofia-Warna, Sofia-Burgas).

Najmniej ekonomicznym sposobem podróżowania po kraju jest transport lotniczy. Lotniska znajdują się w najważniejszych ośrodkach, jak Sofia, Warna, Płowdiw czy Burgas, ale większość turystów stawia na inne środki transportu zorganizowanego. W przypadku trasy Warna-Sofia koszt biletu lotniczego to 350-400 zł w jedną stronę. Lepszym rozwiązaniem jest wspomniana kolej lub autokar – bilet nie powinien kosztować więcej, niż kilkadziesiąt złotych.

Popularne miasta: