Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Ceny w Bułgarii

Bułgarską walutą jest lew, który dzieli się na 100 stoinek. Jego średni kurs można ustalić na poziomie 2 zł (wahania 10-20 groszy w górę i w dół). Tak jak w większości krajów nastawionych na ruch turystyczny, ceny są bardzo zróżnicowane. Najdrożej jest tradycyjnie w wakacyjnych kurortach. Szacuje się, że ceny mogą być wyższe nawet o 1/3.

Przy wymianie pieniędzy na lokalną walutę warto uważanie sprawdzić obowiązujący kurs. W miejscowościach turystycznych może się znacznie różnić od tego w innych częściach kraju.

W kurortach cena za dwudaniowy obiad to przedział 15-20 zł od osoby, a trzydaniowy posiłek w lepszej restauracji – 40-60 zł. Za kufel piwa zapłacimy średnio 6-10 zł. Ceny podstawowych artykułów spożywczych kształtują się następująco: bochenek chleba – 1,5-2 zł, litr mleka – 3-3,5 zł, litr soku owocowego – 4-5 zł, butelka wody mineralnej – 1-1,5 zł. W miejscowościach turystycznych można znaleźć także polskie produkty.

Znacznie bardziej różnią się ceny za nocleg. W zależności od oczekiwań i zasobności portfela warto porównać oferty prywatnych kwater i hoteli. W pierwszym przypadku możliwe jest wynajęcie całego apartamentu, w którym mieszkać mogą 3-4 osoby, a cena za dobę to w przybliżeniu 100-150 zł. Najpopularniejsze hotele trzy i czterogwiazdkowe oferują nocleg w cenie 100-120 zł od osoby. Wartości te różnią się w sezonie wakacyjnym i poza nim.

Podróżując po Bułgarii własnym samochodem nie możemy liczyć na dodatkowe oszczędności. Cena litra benzyny bezołowiowej wynosi tyle, co w Polsce – średnio 5,5 zł.

Przykładowe ceny:

obiad – 15-20 zł
piwo – 6-10 zł
chleb – 1,5-2 zł
mleko – 3-3,5 zł
woda mineralna 1-1,5 zł
litr benzyny bezołowiowej – 5-5,5 zł

Popularne miasta: