Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Belgii

Informacje ogólne

Belgia leży w Europie Zachodniej, u wybrzeża Morza Północnego. Graniczy z Francją, Niemcami, Holandią i Luksemburgiem. Stolica Belgii – Bruksela jest jednocześnie stolicą Unii Europejskiej i siedzibą NATO. Powierzchnia kraju wynosi 30528 km2, liczba ludności ok. 10,8 mln. Belgia jest podzielona na 3 strefy językowe: francuską, niderlandzką i niemiecką. Obowiązującą walutą  jest euro. Dominującą religią katolicyzm.
 
Podział administracyjny

Belgia jest państwem federacyjnym. Dzieli się na 3 regiony: Flamandzki, Waloński i Region Stołeczny Brukseli. Regiony Flamandzki i Waloński dzielą się na prowincje. Prowincje Regionu Flamandzkiego to: Antwerpia, Brabancja Flamandzka, Flandria Wschodnia, Flandria Zachodnia, Limburgia. Prowincje Regionu Walońskiego to: Brabancja Walońska, Hainaut, Liege, Luksemburgia i Namur. Najniższym stopniem podziału administracyjnego jest gmina.

Jak dostać się do Belgii?

Najszybszym sposobem dostania się do Belgii jest samolot. Bezpośredni lot z Warszawy do Brukseli  trwa ok. 2 godz. 10 min. Regularne loty z Warszawy oferuje LOT oraz belgijskie linie lotnicze Sabena. Tanimi liniami lotniczymi można dostać się do Brukseli z Warszawy, Poznania i Krakowa.

Do Belgii kursują regularne linie autobusowe do Brukseli, Antwerpii, Liege i Gent. Wybór połączeń jest duży. Obsługują je różni przewoźnicy, np. Eurolines, Ecolines, Interbus, Sindbad. Cena biletu normalnego w obie strony waha się od 360 – 450 zł. Podróż z Warszawy do Brukseli trwa ok. 20 godzin.

Wybierając się do Belgii samochodem mamy do wyboru kilka tras. Najkrótsza trasa z Warszawy do Brukseli wiedzie przez Berlin, Dortmund, Eindhoven i Antwerpię. Jej długość to ok. 1350 km, czas przejazdu ok. 13 godzin (bez postojów), koszt paliwa ok. 670 – 800 zł w jedną stronę. Można też wybrać wariant przez Drezno, Erfurt, Kolonię, Akwizgran i Liege. Długość tej trasy to ok. 1470 km, czas przejazdu 15 godzin (bez postojów), koszt paliwa 760 – 900 zł. Z południa Polski można jechać przez Pragę, Norymbergę, Mannheim i Luksemburg.

Dostępne jest regularne połączenie kolejowe Warszawa – Bruksela. Pociąg kursuje 1 raz w tygodniu. Cena biletu normalnego w jedną stronę w 2 klasie to ok. 550 – 650 zł. Można też  próbować dostać się do Kolonii i tam przesiąść się na superszybki pociąg do Brukseli.

Drogi w Belgii

Belgia posiada bardzo dobrze rozwiniętą sieć dróg i autostrad. Opłaty pobiera się za przejazd tunelem Liefkenhoek koło Antwerpii. Korzystanie z belgijskich autostrad było do 2013 r. bezpłatne. Od 2013 r. planowane jest wprowadzenie opłat.  Drogi w Belgii są w bardzo dobrym stanie. Zalecana jest przepisowa jazda, gdyż mandat za przekroczenie prędkości może sięgać kilkuset euro.

Kolej

Belgia posiada bardzo dobrze rozwiniętą sieć kolejową. Pociągi docierają nawet do małych miejscowości. Połączenia są częste, a niewielkie odległości sprawiają, że podróż nie jest męcząca. Ceny są przystępne – bilet normalny z Brukseli do Liege kosztuje ok. 14 – 14,5 euro. Dodatkowo belgijskie koleje oferują zniżki, oferty promocyjne i bilety wieloprzejazdowe. Belgia posiada szereg połączeń z krajami sąsiednimi: Francją, Holandią, Niemcami i Luksemburgiem, a także Wielką Brytanią. W Belgii funkcjonuje kolej dużych prędkości: pociągi Thalys do Brukseli, Amsterdamu i Kolonii oraz pociągi Eurostar do Londynu, Paryża i Lille. Atrakcją są pociągi turystyczne, kursujące na krótkich dystansach, obsługiwane przez zabytkowe składy.

Autobusy

Komunikacja autobusowa w Belgii jest rozwinięta gorzej niż transport kolejowy, dlatego jako środek lokomocji w obrębie kraju najlepiej wybrać samochód lub pociąg.

Atrakcje turystyczne Belgii

Najczęściej odwiedzanym miastem Belgii jest jej stolica – Bruksela. Znajduje się tu budynek Parlamentu Europejskiego i siedziba NATO. Do obowiązkowych punktów wizyty w Brukseli należy Grand Place – główny plac miasta, Pałac Królewski, Maison du Roi – Dom Królewski, Pałac Narodów - siedziba parlamentu i katedra św. Michała. Poza Brukselą do najatrakcyjniejszych miast należą: Brugia - zwana Flamandzką Wenecją, Gandawa, Liege i Antwerpia. W Belgii znajduje się też słynne uzdrowisko Spa, od którego nazwy pochodzi termin spa. Belgia słynie z produkcji znakomitej czekolady i licznych browarów – jest ich podobno ponad 1000. Do najsłynniejszych belgijskich piw należy piwo trapistów, produkowane przez zakonników oraz piwo Lambic, którego najsłynniejszym gatunkiem jest Chimay. Belgia uchodzi również za ojczyznę frytek. Z Belgii pochodzi również twórca jednej z najsłynniejszych bajek świata – smerfów. Wymarzonym miejscem dla miłośników aktywnego wypoczynku są Ardeny z licznymi szlakami pieszymi, rowerowymi, konnymi, narciarskimi oraz spływami po górskich potokach. Do najważniejszych miejsc kultu religijnego należą: Benneux, Saint Hubert i Beuraing.

Wyznaczanie trasy