Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Podróż przez Belgię

Belgia nie jest wielkim krajem pod względem terytorialnym. Poruszanie się po niej nie powinno sprawić więc specjalnego problemu. Odległości między najważniejszymi miastami nie są duże (średnio do 100 km), a same miasta zwiedzić można nawet pieszo.

Polacy odwiedzający ten kraj bardzo często decydują się na podróż własnym samochodem. Korzystanie z belgijskich dróg to czysta przyjemność – drogi utrzymane są w dobrym stanie, sieć dróg ekspresowych i autostrad jest już bogata i wciąż powstają nowe. Co istotne – korzystanie ze wszystkich dróg (włącznie z autostradami) nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi opłatami. Wyjątkiem jest jedynie tunel pod rzeką Skalda w Antwerpii.

Kierowca powinien pamiętać nie tylko o prawie jazdy, ale także dowodzie rejestracyjnym, ubezpieczeniu OC, a zalecane jest także posiadanie przez wszystkich podróżnych Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego lub innej polisy, która w nagłych wypadkach umożliwi leczenie lub transport do kraju. Należy uważać także na wysokie mandaty. W przypadku jazdy pod wpływem alkoholu może to być nawet 50 000 zł, a przy powtórnym przestępstwie tego typu – do 125 000 zł.

W wielu europejskich państwach najlepszym sposobem na poruszanie się po ich terytoriach jest zazwyczaj transport autobusowy. Jednak nie tym razem. W Belgii autobusy sprawdzają się przede wszystkim w samych miastach (jako część komunikacji miejskiej) lub na trasach międzynarodowych. Do podróży międzymiastowych polecana jest kolej, która oferuje znacznie bogatszą siatkę połączeń.

Z Brukseli do każdego większego miasta pociągi odjeżdżają co pół godziny (np. do Antwerpii, Gandawy czy Brugii). Kolej doskonale łączy największe ośrodki miejskie, ale dociera także do mniejszych miejscowości. W porównaniu do polskich cen, nie jest to w tani środek transportu, ale może taki być – warto zapoznać się z możliwymi zniżkami. Na weekendowych kursach można zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt procent, możliwy jest także zakup karty Go-Pass czy Rail-Pass, które umożliwiają przejazd określoną ilość razy. Średnio przejazd pociągiem kosztuje 10 euro za 100 km, a przy wspomnianej karcie – 5 euro/100 km.

Miłośnicy lotnictwa w Belgii poczują się nieswojo. Lotniska znajdują się w takich miastach jak Bruksela, Antwerpia czy Brugia, ale lokalny transport lotniczy nie jest raczej praktykowany. Odległości są na tyle niewielkie, że stałe połączenia na lokalnych trasach byłyby zwyczajnie nieopłacalne. 

Popularne miasta: