Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Przepisy ruchu drogowego w Belgii

Do poruszania się belgijskimi drogami uprawieni są kierowcy, którzy ukończyli 18 lat i posiadają prawo jazdy. Uprawnienie kategorii B dotyczy prowadzenia pojazdu lub zespołu pojazdów do 3,5 tony (wliczając przyczepę o masie 750 kg). Należy mieć przy sobie także dowód rejestracyjny pojazdu oraz ubezpieczenie OC. Międzynarodowe prawo jazdy nie jest wymagane.

W samochodzie należy obowiązkowo posiadać trójkąt ostrzegawczy. Zaleca się także przewożenie wyposażonej apteczki, gaśnicy i kamizelki odblaskowej. Wszyscy pasażerowie pojazdu muszą mieć zapięte pasy – dotyczy siedzeń przednich i tylnych, o ile pasy są tam zainstalowane.

Przewożenie dzieci do 3 lat na przednim siedzeniu powinno odbywać się w foteliku ze specjalną homologacją, na tylnym – w foteliku dopasowanym do wymiarów dziecka. Dzieci od 3 do 12 lat powinny podróżować w foteliku, na specjalnym siedzisku lub z przystosowanymi do ich wymiarów pasami bezpieczeństwa.

Na terenie Belgii obowiązują następujące ograniczenia prędkości: w terenie zabudowanym maksymalna prędkość to 50 km/h, na autostradach i drogach szybkiego ruchu – do 120 km/h (minimalna prędkość na autostradzie to 70 km/h), na innych drogach w terenie niezabudowanym można poruszać się do 90 km/h. Funkcjonują także dodatkowe ograniczenia: do 20 km/h w strefach zamieszkania i do 30 km/h w innych specjalnych strefach.

Za jazdę pod wpływem alkoholu nałożona może być grzywna do 50 000 zł, a przy recydywie – nawet do 125 000 zł. Za brak zapiętych pasów bezpieczeństwa lub rozmowę przez telefon w czasie jazdy zapłacimy do 6000 zł. Mandat do 12 000 zł przewidziany jest za nieprawidłowe wyprzedzanie, przejazd na czerwonym świetle czy przez przejście dla pieszych, ignorując ich pierwszeństwo. Turyści, którym nałożono mandat do 3000 zł, powinni zapłacić go na miejscu.

Obowiązujący limit alkoholu we krwi wynosi 0,5 promila. Zakazane jest prowadzenie pojazdu pod wpływem innych środków odurzających i silnych leków, które wpływają na postrzeganie rzeczywistości.

Popularne miasta: