Belgia - kultura i religia
Belgia to państwo trzech stref językowych: francuskiej, niderlandzkiej i niemieckiej. Dwiema głównymi nacjami zamieszkującymi ten kraj są Flamandowie i Walonowie. Podobny podział obowiązuje również w sferze kultury. Literatura belgijska była bowiem tworzona w dwóch najważniejszych językach: francuskim oraz dialekcie niderlandzkiego, czyli flamandzkim. Kraj ten wydał pisarzy tej miary co na przykład Maurice Maeterlinck, autor dramatów „Ślepców” czy „Wnętrze”.
Wielką dumą Belgii są z pewnością osiągnięcia malarstwa flamandzkiego. Jego przedstawicielem jest Peter Paul Rubens, czołowy artysta stylu barokowego. Ponadto zaś można tu wymienić Antona van Dycka (słynnego portrecistę) oraz Jacoba Jordaensa, reprezentującego malarstwo rodzajowe.
Oprócz wspaniałej sztuki wysokiej Belgia może się również poszczycić osiągnięciami w dziedzinie kultury popularnej. To właśnie w tym kraju powstawały pierwsze komiksy, których twórcą był Georges Remi, autor historii o przygodach Tintina.
Ponadto Belgowie są narodem słynącym z łagodnego usposobienia i wysokiej kultury osobistej. Można powiedzieć, że stolica tego kraju jest sercem Europy – tutaj znajdują się bowiem najważniejsze instytucje Unii Europejskiej.
Religia
Belgia jest krajem chrześcijańskim, w którym blisko 60% społeczeństwa wyznaje katolicyzm. Kraj ten obok Irlandii i Polski uchodzi za europejską ostoję katolicyzmu. Inne odłamy chrześcijaństwa to natomiast protestantyzm i prawosławie. Stosunkowo duży odsetek stanowią również wyznawcy islamu – prawie 4% populacji.