Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Kuchnia belgijska

Belgijska kuchnia charakteryzuje się bogactwem smaków i aromatów. Bywa wyrafinowana, a przede wszystkim niezwykle różnorodna. Z jednej strony znajdziemy tu smaczne frytki, a z drugiej wymagające kulinarnego kunsztu mule. Na belgijskim stole nie może również zabraknąć czekolady – to właśnie z jej wyrobów słynie ten europejski kraj.

Tradycyjne przysmaki
Tradycyjne przysmaki Belgów to zarówno mięsa, jak i owoce morza czy frytki i słodkości. Do znanych potraw należą na przykład apin a la biere, czyli zając w piwie, carbonnade (gulasz wołowy), faisan a la brabancone (bażant po barbancku) lub moules et fritesť (mule z frytkami).

Produktami charakterystycznymi dla Belgii są także rozmaite gatunki serów: Konnick, Carolus, Gouden, Gueuze, Tarwebier. Ze słodkości należy wymienić natomiast czekoladę, praliny i gofry.

Jeśli chodzi o dodatki do potraw i napoje, sztandarową belgijską przyprawą jest cykoria, natomiast trunkiem piwo. Cykorię wykorzystuje się przede wszystkim w daniach takich, jak zupy i sałatki. Piwo z kolei posiada  różnorodne smaki owocowe, a podaje się je z dodatkiem przypraw korzennych. Co więcej, typowe belgijskie piwo jest ciemne i mocne.

Inne potrawy
Inne znane potrawy, których z pewnością warto spróbować, to między innymi zupa-krem z cykorii, krokiety serowe czy trufle z piwem. Ponadto słynnym daniem jest także waterzooi, czyli danie z kurczaka lub z ryby z gotowanymi warzywami. Na deser często podaje się natomiast mus jabłkowy lub budyń ryżowy.

Popularne miasta: