Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Opłaty drogowe w Belgii

Belgijskie drogi utrzymane są w bardzo dobrym stanie, a sieć dróg ekspresowych i autostrad stale się rozwija. Tych ostatnich jest już niemal 2000 km i są to drogi bezpłatne w użytkowaniu. Nie jest przewidziana ani czasowa winietka, ale żadne dodatkowe opłaty za pojedyncze odcinki.

W całym kraju opłacie podlega tylko jedna droga – tunel Liefkenshoektunnel w Antwerpii (północna część Belgii) od rzeką Skaldą. Przejazd samochodem osobowym to koszt 24-26 zł. Winietki na korzystanie z belgijskich dróg wymagane są jedynie od pojazdów ważących więcej, niż 12 ton.

Kierowcy podróżujący po Belgii muszą mieć na uwadze, że paliwo tam sprzedawane jest znacznie droższe, niż w Polsce. Średnio litr benzyny bezołowiowej kosztuje 7-7,30 zł. Parkowanie w centrach miast możliwe jest na wyznaczonych miejscach postojowych. Za godzinę pobierana jest opłata w wysokości 6-8 zł.

Kosztowny może być brak rozwagi i łamanie przepisów ruchu drogowego. Za jazdę pod wpływem alkoholu nałożona może być grzywna do 50 000 zł, a przy recydywie – nawet do 125 000 zł. Za brak zapiętych pasów bezpieczeństwa lub rozmowę przez telefon w czasie jazdy zapłacimy do 6000 zł. Mandat do 12 000 zł przewidziany jest za nieprawidłowe wyprzedzanie, przejazd na czerwonym świetle czy przez przejście dla pieszych, ignorując ich pierwszeństwo.

Popularne miasta: