Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Belgia - podział administracyjny i regiony turystyczne

Podział administracyjny
Belgia dzieli się na trzy wspólnoty, trzy regiony oraz cztery regiony językowe. Wśród wspólnot językowych wyróżnia się francuską, flamandzką i niemieckojęzyczną. Regiony autonomiczne to: Region Stołeczny Brukseli, Region Flamandzki oraz Region Waloński. Dwa ostatnie dzielą się z kolei na prowincje – Region Flamandzki na Antwerpię, Brabancję Flamandzką, Flandrię Wschodnią, Flandrię Zachodnią oraz Limburgię. W obrębie Regionu  Walońskiego wyróżnia się natomiast prowincje: Brabancja Walońska, Hainaut, Liege, Luksemburgia, i Namur.

Regionami językowymi są: region francuskojęzyczny (waloński), region niderlandzkojęzyczny, dwujęzyczny region Brukseli i region niemieckojęzyczny. Wymienione jednostki administracyjne zostały z kolei rozczłonkowane na mniejsze gminy, których liczba sięga 589.

Regiony turystyczne
Głównymi regionami turystycznymi Belgii są Flandria, Brabancja i Ardeny. W skład pierwszego z nich wchodzi wybrzeże oraz cztery miasta-muzea, czyli Antwerpia, Brugia, Gandawa i Mechelen.

Brabancja obejmuje z kolei prowincję o tej samej nazwie oraz część prowincji Hainaut. Swoiste serce tego regionu to Bruksela, stolica Belgii i całej Europy. Ważnym ośrodkiem Brabancji jest również uniwersyteckie miasto Leuven.

W skład regionu turystycznego Ardeny wchodzą natomiast Luksemburgia, a także część prowincji Liege i Namur. Ardeny dzielą się na Ardeny Wysokie (na południu) i Ardeny Niskie (na północy).

Zabytki
Jeśli chodzi o zabytkowe oblicze Belgii, szczególnie dużo do zaoferowania mają wspomniane już miasta-muzea. Antwerpia, mimo że jest nowoczesną metropolią portową, posiada również wiele interesujących zbiorów sztuki i ciekawą architekturę. Było to rodzinne miasto Petera Paula Rubensa, dlatego można tu zwiedzać muzeum jego wspaniałych prac. Brugia zachwyca z kolei wspaniałą średniowieczną architekturą i malowniczymi kanałami. Gandawa to stare miasto handlowe, Mechelen zaś słynie ze sztuki dzwonniczej.

W Brabancji największą popularnością cieszy się oczywiście Bruksela z Grand Place, wokół którego wznoszą się piękne kamienice i zabytkowy Ratusz z XV wieku. Nie można również pominąć pałaców królewskich i rezydencji w Laeken. Warto też pamiętać, że w tej części Belgii mieści się słynne Waterloo, gdzie w 1815 roku Napoleon Bonaparte poniósł ostateczną klęskę.

Zabytkową częścią regionu Arden jest natomiast miasto Liege, stolica Walonii. Może się ono poszczycić wspaniałą architekturą z kilku epok (od X do XVIII wieku), a także ciekawymi zbiorami muzealnymi, np. Muzeum Broni.

Atrakcje turystyczne
Do niewątpliwych atrakcji turystycznych Belgii należą również jej walory przyrodnicze. Na wybrzeżu o długości 68 km można wspaniale wypocząć na piaszczystych plażach i znanych kąpieliskach takich, jak Ostenda, Knokke, De Panne czy La Zonte.

Brabancja to natomiast region malowniczych lasów Soignes, a także akwenów Hoftstade i Genval. W okolicach Brukseli mieści się zaś bardzo słynny ośrodek wypoczynkowy dla dyplomatów – Keerbergen.

Rejon Ardenów zachwyca z kolei górskim krajobrazem. Szczególnie wiele atrakcji znajdą tu miłośnicy jaskiń (warto odwiedzić np. Han). Oczywiście jest to również raj dla rowerzystów i amatorów alpinizmu, sportów zimowych czy spływów rzecznych.

Niekwestionowanym liderem na turystycznej mapie Ardenów jest oczywiście Spa – słynne uzdrowisko. To właśnie tutaj arystokracja, a nawet członkowie rodzin królewskich jeździli do „wód”, by zregenerować siły.  

Wczasy, wycieczki
Wycieczki do Holandii często wchodzą w skład szerszych wyjazdów turystycznych, jak na przykład zwiedzanie krajów Beneluxu. Koszt takiej kilkudniowej wycieczki objazdowej wynosi średnio 1300 zł. Dwudniowy pobyt w hotelach w Brukseli można zaś wykupić za około 400 zł.

Jeśli chodzi o dłuższe wczasy, największą popularnością cieszy się wybrzeże Morza Północnego oraz Ardeny. Dobrym pomysłem w takim wypadku jest wynajęcie domu wakacyjnego dla 4 – 11 osób. Siedmiodniowy pobyt w tego typu domu oscyluje w granicach 1500 zł.

Popularne miasta: