Praca i zarobki w Belgii
Niezbędne formalności
Podjęcie pracy na terenie Belgii w wypadku Polaków nie wymaga posiadania specjalnych pozwoleń na zatrudnienie. Od 2004 roku mamy bowiem analogiczne prawa jak inni obywatele państw Unii Europejskiej. Po wjeździe na terytorium państwa otrzymuje się jednak specjalną deklarację przybycia (Bijlage 3) aktualną przez 3 miesiące. Przedłużenie pobytu w wypadku podjęcia zatrudnienia wymaga natomiast posiadania karty pracy B i wystąpienia do urzędu miejskiego o tak zwany biały dokument pobytu (BIVR) ważny przez okres równy trwaniu umowy o pracę.
Gdzie szukać pracy?
W Belgii poszukiwani są pracownicy w branży budowlanej: zbrojarze, cieśle, murarze. Ponadto zaś zajęcie mogą znaleźć stolarze czy elektrycy. Można również podjąć pracę w charakterze osoby sprzątającej lub w sektorze usług: w pubach, restauracjach czy w hotelach. Gastronomia i hotelarstwo szczególnie prężnie rozwija się oczywiście w stolicy kraju – Brukseli.
Zarobki
Minimalna płaca w Belgii wynosi 1415 euro brutto miesięcznie. Sprzedawca może liczyć na około 1278 euro, mechanik 1730, budowlaniec zarabia średnio 2340 euro.
Przydatne adresy i instytucje
W poszukiwaniu pracy na terenie Belgii przydatne mogą okazać się strony EURES-u. Ponadto warto przejrzeć oferty pojawiające się na niderlandzkich portalach pracy takich, jakjobsearch.monster.be, vacatu re.com, vdab.be, jobat.be, vedior.be, leforem.be.
Innym źródłem wiedzy na temat aktualnych wakatów są Publiczne Służby Zatrudnienia. Każdy z regionów posiada swój własny organ tego typu. W Regionie Stołecznym Brukseli funkcjonuje Actris, w Walonii Le FOREM, we Flandrii VDAB, we wspólnocie niemieckojęzycznej zaś ADG.