Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Przewodnik po Belgii

Podstawowe informacje
Belgia to niewielkie państwo leżące w Europie zachodniej, o powierzchni 30528 kilometrów kwadratowych. Od zachodu graniczy ono z Francją, od południa z Luksemburgiem, od wschodu z Niemcami, od północy zaś z Holandią. Posiada również dostęp do Morza Północnego. Pod względem ukształtowania powierzchni kraj ma charakter nizinny oraz pagórkowaty. Najwyższy szczyt Belgii to Signal de Botrange w górach Hautes Fagnes.

Jeśli chodzi o ustrój polityczny, kraj jest monarchią konstytucyjną, obecnie panuje tu król Filip I Koburg. Warto pamiętać, że Królestwo Belgii dzieli się na trzy strefy językowe: francuską, niderlandzką i niemiecką.

Ludność
Belgię zamieszkuje nieco ponad 11 milionów obywateli. Największą grupę etniczną stanowią tu Flamandowie (55,09% całej populacji), natomiast drugą pod względem liczebności narodowością są Walonowie (31,5%). Pozostałe nacje zamieszkujące ten kraj to głównie ludność wywodząca się z krajów europejskich.

Największe miasta
Stolicą Belgii i jednocześnie największym miastem w kraju jest Bruksela, licząca ponad milion mieszkańców. Pozostałe duże metropolie o liczbie ludności powyżej 100 tysięcy to: Antwerpia, Gandawa, Charleroi, Liege, Brugia i Namur.

Transport
Belgia posiada bardzo dobrze rozwiniętą sieć dróg, na którą składa się 145 850 km asfaltu, z czego 1682 km stanowią autostrady. Co więcej, kraj ten może pochwalić się największą gęstością dróg w całej Europie.

Belgia przoduje na starym kontynencie również pod względem sieci połączeń kolejowych. Obsługują je pociągi należące do kolei państwowych SNCB/NMBS. Istnieje tu rozbudowana sieć komunikacyjna na trasach krajowych i międzynarodowych.

Na komunikację miejską składają się linie autobusowe („De Lijn” we Flandrii, „TEC” w Walonii oraz STIB/MIVB w okolicach Brukseli), tramwajowe oraz metro. Tramwaje kursują w miastach: Antwerpia, Bruksela, Gandawa, Charleroi; metro zaś jedynie w stolicy.

Jeśli chodzi o transport lotniczy, najważniejszą rolę odgrywają lotniska: Bruksela i Bruksela-Charleroi. Ponadto zaś na terenie kraju znajduje się jeszcze 40 mniejszych portów lotniczych.

W miastach portowych: Antwerpii i Zeebrugge funkcjonuje również transport morski, zwłaszcza w zakresie przewozu towarów.

Jak dostać się z Polski?
Z Polski można dostać się do Belgii drogą lotniczą i lądową – samochodem, pociągiem lub  autokarem. W pierwszym wypadku loty do Brukseli organizowane są z takich miast, jak Warszawa, Kraków, Wrocław, Katowice, Gdańsk, Rzeszów, Łódź, Poznań, Rzeszów. Tanie rejsy oferują linie LOT, WizzAir, Ryanair oraz Air Baltic. Loty do Belgii obsługują również belgijskie linie SABENA. Ceny kursów bezpośrednich wahają się średnio w granicach od 100 do 530 zł. W zależności od terminu może to być jednak również około 1000 zł.

Cena biletu autokarowego do Belgii (miasta: Bruksela, Antwerpia, Brugia i Charleroi) wynosi około 250 – 300 zł. Podróż trwa do 20 godzin.

Jeśli chodzi o przejazd pociągiem – bilet z Warszawy do Brukseli kosztuje około 550 zł. Podróż zaś trwa 18 godzin.

Turystyka
Najwięcej atrakcji turystycznych ma do zaoferowania oczywiście Bruksela – stolica Belgii, siedziba rodziny królewskiej, belgijskiego parlamentu, a także takich instytucji jak NATO, Komisja Europejska i wiele organów Unii Europejskiej. Słynie ona również z wyrobów czekoladowych i pięknej, zabytkowej architektury.

Oprócz Brukseli warto również odwiedzić inne miasta, takie jak Antwerpia, Gandawia, Brugia, Liege czy Leuven.

Poza dużymi metropoliami interesujące pod względem turystycznym są oczywiście góry Ardeny w południowo-wschodniej części kraju oraz morskie wybrzeże o długości 68 km. W Ardenach można z powodzeniem uprawiać wspinaczkę, sporty zimowe czy spływy rzeczne. Tereny nadmorskie oferują natomiast malownicze plaże i kąpieliska, gdzie można doskonale wypocząć.

Popularne miasta: