Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Węgier

Z roku na rok to coraz popularniejszy kierunek turystyczny dla Polaków. Węgry to państwo w Europie Środkowej, graniczące z Austrią, Słowacją, Ukrainą, Rumunią, Serbią, Chorwacją i Słowenią. Stolicą państwa jest piękny Budapeszt, którego uroki (w tym liczne zabytki i inne cuda architektury) warto podziwiać z pokładu promu kursującego po Dunaju. Węgry mają jedną zasadniczą zaletę – latem pogoda jest dość przewidywalna, rzadko pada deszcz, jest słonecznie, ale nie za gorąco. Chociaż państwo to nie posiada dostępu do morza to i tak ma własne... morze. Mowa o największym jeziorze termalnym, czyli Balatonie, którego wody są wyjątkowo ciepłe. Węgry słyną z charakterystycznego języka, lokalnych win i pikantnej kuchni.

Podróż samochodem

Wielu podróżnych do Węgier wybiera się własnym samochodem. Warszawę i Budapeszt dzieli około 800 kilometrów, w zależności od wybranej trasy. Podróż wymaga przejechania przez inne kraje Unii Europejskiej, więc nie wiąże się z dodatkowymi formalnościami. Najczęściej trasa biegnie przez niewielki fragment Czech i Słowację, choć możliwe jest dotarcie wyłącznie przez Słowację. Stolica Węgier znajduje się w północnej części kraju, więc stosunkowo blisko słowackiej granicy. Średni czas podróży kształtuje się w przedziale 9-10 godzin. Przy średnim spalaniu 7 l/100 km przejazd w jedną stronę nie powinien kosztować więcej, niż 300 zł. Na Węgrzech jest ponad tysiąc kilometrów autostrad i wiele dróg ekspresowych, więc poruszanie się po kraju nie powinno sprawiać trudności.

Podróż autobusem

Z wielu polskich miast możliwe jest dotarcie na Węgry transportem zorganizowanym. Na przykładowej trasie Warszawa-Budapeszt kursują tacy przewoźnicy jak Ecolines, Sindbad czy Interbus. Koszt biletu w jedną stronę to 200-250 zł. Podróż trwa od 15 do 17 godzin. Autokary zazwyczaj wyjeżdżają z kraju rankiem i docierają do celu nocą.

Podróż koleją

Do stolicy Węgier można dotrzeć bezpośrednim połączeniem kolejowym. Pociągi kursują chociażby z Krakowa czy Warszawy. Podróż rozpoczyna się wieczorem i trwa całą noc – na miejsce docieramy rano. Przy jednym podróżnym może to być rozwiązanie porównywalne cenowo z autokarem czy samochodem, ale przy większej liczbie pasażerów – już nie. Cena za przejazd w tą i z powrotem to przedział 450-550 zł (przy zakupie biletów w Polsce). Niektórzy decydują się na zakup biletu w jedną stronę, a powrotny nabywają już w Budapeszcie, na czym można zaoszczędzić.

Podróż samolotem

Najdogodniejsze połączenie lotnicze to Warszawa-Budapeszt. Jest to lot bezpośredni trwający około 1,5 godziny. Cena za bilet w dwie strony kształtuje się na poziomie 800-900 zł. W przypadku innych miast wylotu nie obędzie się bez przesiadek. Przykładowo – samolot z Krakowa do Budapesztu wymaga przesiadki w Warszawie lub Monachium. Cena za bilet w dwie strony to w przybliżeniu 1000-1200 zł. Linie to docierają do największego lotniska w kraju, czyli Budapeszt Liszt Ferenc. W kraju działają także inne lotniska międzynarodowe i lokalne (np. Debreczyn czy Szeged).

Co warto zobaczyć?

Bez wątpienia największą atrakcją Węgier jest sama stolica. Budapeszt z roku na rok odwiedzany jest przez coraz większą rzeszę turystów. To największa metropolia kraju, która prezentuje się coraz bardziej nowocześnie, ale nie zapomina o swojej historii. Znajdziemy tu wiele zabytków, architektonicznych dzieł minionych wieków, a także galerie, muzea i inne atrakcje.

Istnieje także możliwość odwiedzenia węgierskich winnic, które dzięki dużemu nasłonecznieniu w sezonie, produkują uznawane przez wielu za najlepsze wina deserowe (w tym słynny Tokaj). Dla miłośników plażowania świetną atrakcją będzie wypoczynek nad Balatonem (nazywanym węgierskim morzem, choć jest to jezioro). Rozbudowana baza noclegowa, zagospodarowane plaże i  ciepła woda mogą konkurować z innymi europejskimi kurortami.

Wyznaczanie trasy