Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Węgry - zabytki i atrakcje

Zabytki

Będąc na Węgrzech warto zwiedzić centrum Budapesztu – w szczególności historyczną zabudowę brzegów Dunaju i Górę Zamkową oraz aleję hr. Gyuli Andrássyego. Na uwagę zasługuje wieś Połowców Hollókő, w której zachowała się unikalna architektura, kultura i obyczaje. Kolejnym ciekawym punktem na mapie są jaskinie krasowe Aggtelek i Kras Słowacki leżące na pograniczu Węgier i Słowacji.

Jednym z istotnych punktów wycieczki jest opactwo benedyktyńskie w Pannonhalma i jego otoczenie uważane za najstarszy zabytek sztuki sakralnej w kraju Madziarów. Ponadto nie należy zapomnieć o Parku Narodowym Hortobágy, grobowcach wczesnochrześcijańskich w Peczu czy krajobrazach kulturowych jeziora Nezyderskiego (Fertõ). Wszystkie wymienione wyżej zabytki znajdują się na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.

Atrakcje

Najbardziej znanym zakątkiem Węgier jest Budapeszt. Turyści, którzy preferują wyjazdy rekreacyjne wybierają zwany „węgierskim morzem” Balaton. Kolejnym miejscem wartym uwagi jest Wyszehrad. Miłośnicy bujnych lasów i ruin średniowiecznych zamków doskonale odnajdą się w Lesie Bakońskim.

Popularne miasta: