Węgry - kultura i religia
Religia
Około 61 % społeczeństwa na Węgrzech stanowią chrześcijanie obrządku rzymskokatolickiego. Drugą dużą grupą wyznaniową są kalwini, a trzecią ewangeliści. Ponadto istnieją tam mniejsze grupy prawosławne, grekokatolickie oraz judaiści.
Kultura
Węgrzy są uważani za smutny naród. Jednak obcokrajowcy twierdzą, że nie brakuje im pomysłowości, serdeczności oraz radości. Są mocnymi patriotami. Węgrom nie można odmówić alkoholu oraz spożycia przygotowanych przez nich potraw. Ważną pozycję w kulturze Węgier zajmuje muzyka. Bardzo znane tamtejsze opery to „Śmieszna Wdowa” oraz „Księżniczka Czardasza”. Ponadto Węgrzy pielęgnują pieśni, tańce ludowe oraz muzykę cygańską organizując festiwale i inne uroczystości.
Najważniejsze święta i uroczystości
Największym świętem na Węgrzech jest Święto Narodowe obchodzone 15 marca, zwane również dniem marcowej młodzieży upamiętniające początek rewolucji z 1848 r. Odbywają się wtedy uroczystości upamiętniające bohaterów, którzy zginęli w starciach o wolność. Tego dnia Węgrzy przypinają do piersi trójkolorową kokardkę w barwach narodowych. Ważnym dniami są również Dzień św. Stefana, który jest obchodzony 20 sierpnia oraz 23 października, czyli Dzień Republiki.
Ponadto w marcu odbywa się dwutygodniowy Budapeszteński Festiwal Wiosenny, do którego dołącza się 11 miast. Warto wspomnieć również o majowym festiwalu Balatonu, sierpniowym Festiwalu Opery i Baletu w Budapeszcie, Letnim Festiwalu Żydowskim, Dniach Artystycznych Zempléni w Sárospatak oraz wrześniowym Międzynarodowym Festiwalu Wina i Szampana w Budapeszcie.