Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Opłaty drogowe na Węgrzech

Węgry oferują kierowcom stale rozwijającą się sieć autostrad i dróg ekspresowych. Przejazd nimi jest płatny w formie elektronicznej winietki. Podróżowanie nie wymaga więc uiszczania opłaty za każdy kolejny odcinek.

Turyści wybierający się do Węgier na urlop wybierają winietki tygodniowe lub miesięczne. W pierwszym przypadku to koszt 35-40 zł, w drugim – 65-70 zł. Istnieje także możliwość wykupienie winietki rocznej, która kosztuje 500-600 zł.

Z kosztami muszą liczyć się także kierowcy, którzy nie przestrzegają przepisów ruchu drogowego. Mandaty są dosyć wysokie. Za przekroczenie prędkości obowiązuje mandat karny od 400 do nawet 4000 zł, brak zapiętych pasów bezpieczeństwa – 400-500 zł, a za przejechanie na czerwonym świetle – nawet 1200-1400 zł.

Kierowcy nie zaoszczędzą także na paliwie. Cena litra benzyny bezołowiowej na Węgrzech kształtuje się na podobnym lub nawet wyższym poziomie, co w Polsce. Średnio wynosi 5,6-6 zł. Z kolei postój na wyznaczonych miejscach parkingowych w miastach to koszt 2-3 zł.

Popularne miasta: