Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Przepisy ruchu drogowego na Węgrzech

Do poruszania się węgierskimi drogami upoważnione są osoby, które ukończyły 18 lat i posiadają ważne prawo jazdy. Kierowca powinien także posiadać dowód ubezpieczenia OC. Prawo jazdy kategorii B upoważnia do prowadzenia pojazdu do 3,5 tony i przyczepy do 750 kg.

W pojeździe należy obowiązkowo przewozić  trójkąt ostrzegawczy, wyposażoną apteczkę, linkę holowniczą i kamizelkę odblaskową. Zaleca się także posiadanie gaśnicy i zapasowych żarówek.

Podróżujący samochodem mają obowiązek korzystania z przednich pasów bezpieczeństwa oraz tylnych, o ile zostały zainstalowane w pojeździe. Dzieci mogą podróżować na przednim siedzeniu w foteliku (w przypadku dzieci do 3 lat fotelik musi być skierowany w kierunku przeciwnym do kierunku jazdy, poduszka powietrzna nie może być aktywna). Dzieci powyżej 3 lat mogą podróżować z tyłu zabezpieczone jedynie pasami dostosowanymi do ich rozmiarów.

Na terenie Węgier obowiązują następujące ograniczenia prędkości: w terenie zabudowanym – do 50 k/h, na autostradach – do 130 km/h, na drogach ekspresowych – do 110 km/h, na innych drogach do 90 km. Światła mijania są obowiązkowe przez całą dobę poza terenem zabudowanym. W terenie zabudowanym obowiązują nocą oraz przy złej widoczności.

Na Węgrzech prawo nie przewiduje tolerancji dla kierowców pod wpływem alkoholu. Obowiązujący limit to 0,0 promila.

Popularne miasta: