Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Przewodnik po Węgrzech

Położenie

Węgry to kraj śródlądowy położony w Europie Środkowej graniczący z następującymi państwami: Słowacją, Austrią, Słowenią, Chorwacją, Serbią, Rumunią i Ukrainą.

Ukształtowanie terenu

Około 70 % Węgier zajmuje Kotlina Panońska, zwana Niziną Węgierską.   Teren ten dzieli się na: Wielką Kotlinę Węgierską oraz Małą Kotlinę Węgierską.  Te dwa obszary rozdziela Średniogórze Zadunajskie. Wschodnią część republiki zajmuje Średniogórze Północnowęgierskie. Natomiast wzdłuż zachodniej granicy ciągną się Alpy Węgierskie. Najwyższym szczytem Węgier jest Kekes (1015 m n.p.m.).

Podstawowe informacje

Powierzchnia Węgier liczy 93,03 km kw. Kraj zamieszkuje prawie 10 mln osób, ponad 96 % z nich to Węgrzy zwani Madziarami, pozostałe grupy etniczne to głównie Romowie oraz Niemcy. Językiem urzędowym w tej republice jest język węgierski. Stolicą Węgier jest Budapeszt, a do największych miast (zaraz za Budapesztem) należą Debreczyn, Segedyn, Miszkolc i Pecz. Walutą obowiązującą jest forint (HUF).

Dojazd

Najszybciej i najtaniej do kraju Madziarów dotrzemy samochodem. Trasa przejazdu jest zależna od tego, gdzie rozpoczynamy wycieczkę i jaki jest jej cel. Oferta autokarowa na Węgry jest uboga. Pociąg jest zdecydowanie wygodniejszą formą podróżowania. Osoba dorosła za bilet w dwie strony z Warszawy do Budapesztu zapłaci ok. 300 zł. Decydując się na podróż samolotem warto sprawdzić oferty tanich linii lotniczych, ponieważ możemy kupić bilet nawet za 218 zł w obydwie strony.

Turystyka

Turyści odwiedzający Węgry najczęściej wybierają stolicę kraju Budapeszt oraz okolice jeziora Balaton. Warto skorzystać z kąpieli leczniczych w gorących źródłach. Koneserzy piwa powinni zatrzymać się w Sopron, a fanatyków zwierząt i wsi zadowoli wycieczka wozem po bezkresach Puszty. Natomiast bujne lasy i średniowieczne ruiny zamków znajdujące się w Lesie Bakońskim zachwycą miłośników natury.

Popularne miasta: