Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Podróż przez Węgry

Podróżowanie po Węgrzech samochodem osobowym nie powinno sprawiać większych trudności. Sieć autostrad jest stale rozbudowywana i przekroczyła 1000 kilometrów. Ze stolicy kraju autostrady biegną w kilku kierunkach, co bardzo ułatwia podróżowanie po całym kraju. Równie bogata jest sieć dróg ekspresowych. Podróżowanie nimi wymaga wykupienie elektronicznej winietki, której koszt tygodniowy to 35-40 zł, a miesięczny 65-70 zł. Poruszanie się węgierskimi drogami może być równie kosztowne, co polskimi. Pomijając winietki, cena paliwa kształtuje się na podobnym, a nawet wyższym poziomie, co w Polsce. Średnio 5,6-6 zł.

Dobrym rozwiązaniem jest postawienie na transport zorganizowany. Bardzo sprawnym sposobem na poruszanie się po Węgrzech są autobusy. Większość z nich charakteryzuje się podobnym standardem, co polskie, ale bilety są nieco tańsze. Średnio 14-16 zł za 150 km. Autokary kursują między większością węgierskich miast, a także w kierunku najpopularniejszych miejscowości turystycznych.

Zdecydowanie nie można narzekać na węgierską kolej. Jej standard można uznać za wyższy, niż w przypadku polskiego PKP. Połączenia realizowane są zazwyczaj punktualnie. Na wielu trasach pociągi poruszają się z dużą prędkością, więc kolej może się okazać najszybszym środkiem transportu (w zależności od kierunku). W samym Budapeszcie znajdują się trzy dworce kolejowe – Wschodni (Keleti), Zachodni (Nyugati) i Południowy (Deli). Koszt podróży to średnio kilkanaście złotych za 100 km.

W kraju działają lotniska międzynarodowe i lokalne (np. Budapeszt, Debreczyn czy Szeged). Loty lokalne polecane są przy poruszaniu się ze wschodu na zachód kraju (lub odwrotnie). Kierunek północ-południe nie jest rozwiązaniem ekonomicznym. To na tyle krótki odcinek, że warto pokonać go transportem innego typu (autobus, kolej, samochód).

Popularne miasta: