Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Tanzanii

Tanzania jest państwem we wschodniej Afryce, które powstało po połączeniu dawnych kolonii brytyjskich – Tanganiki i Zanzibaru. Do kraju należy także pobliska wyspa Pemba. Stolicą jest miasto Dodoma. Tanzanię zamieszkuje ponad 40 milionów obywateli, z których większość to chrześcijanie (ok. 50 proc.) i muzułmanie (ok. 30 proc.). Obowiązującą walutą jest szyling tanzański, a językami urzędowymi – suahili i angielski, choć w całym kraju używa się nawet 100 różnych języków.

Kraj ten dzieli się na 5 charakterystycznych regionów, z których każdy ma do zaoferowania coś innego. Zanzibar, Pemba i Mafia to tropikalne wyspy, które mają do zaoferowania np. piękne plaże. Tanzania Północna słynie z największego jeziora w Afryce – Wiktorii oraz najwyższej góry na kontynencie – Kilimandżaro. Tanzania Południowa to bujna przyroda i mnóstwo zieleni. Tanzania Środkowa to przede wszystkim stolica Dodoma oraz Selous – jeden z największych rezerwatów zwierząt na świecie. Najmniej dostępna jest Tanzania Zachodnia, w której dzikie zwierzęta czują się najbardziej swobodnie.

Wybierając się do Tanzanii należy pamiętać o zaszczepieniu się przeciwko żółtej febrze. Zalecane jest także przyjęcie szczepionki przeciwko żółtaczce. Wymagane jest także posiadanie wizy, którą wyrobić można w tanzańskich placówkach dyplomatycznych lub na przejściach granicznych. Jej cena nie powinna przekroczyć 150-200 zł.

Podróż do Tanzanii

Ze względu na położenie geograficzne i odległość, jedynym dogodnym środkiem transportu z Polski do Tanzanii jest samolot. Z naszego kraju nie kursują bezpośrednie loty, jednak podróż wcale nie jest uciążliwa. Wymaga przesiadek, choć cała podróż nie powinna zająć więcej, niż 12-13 godzin (nie licząc czasu oczekiwania związanego z przesiadkami, więc warto szczegółowo zaplanować wyjazd, aby na lotniskach pośrednich przebywać jak najkrócej).

Na przykładowej trasie Warszawa-Zanzibar (popularny kierunek turystyczny) możemy wybrać kilku przewodników. W pierwszym wariancie samolotem Lufthansy docieramy do Frankfurtu, a stamtąd liniami Ethiopian Airlines do Addis Abeba (Etiopia) i dalej bezpośrednio na Zanzibar. Łączy czas lotów to 12-13 godzin, a cena biletu nie powinna przekroczyć 2500-2700 zł.

Inny wariant przewiduje dotarcie to Tanzanii z jedną przesiadką, choć jeśli chcemy dostać się na Zanzibar, wtedy niezbędna będzie kolejna. Liniami Qatar Airlines udajemy się do Doha (Katar), a stamtąd do Dar Es Salaam, czyli siedziby rządu Tanzanii. Stamtąd liniami lotniczymi Precision Air dotrzemy na Zanzibar. Łączny czas lotu także nie powinien przekroczyć 12-13 godzin, a cena za bilet 2500-2700 zł.

Kiedy dotrzemy na miejsce, warto wiedzieć, czym poruszać się po kraju. Najdogodniejszym sposobem będzie wynajęcie samochodu i podróżowanie na własną rękę. Pomiędzy dużymi miastami kursują także autobusy oraz minibusy w bardzo przystępnych cenach. Jedynym lokalnym połączeniem lotniczym jest to na trasie Tanzania lądowa (Dar Es Salaam)-Zanzibar. Jeśli chcemy dotrzeć na Pembę, musimy wybrać prom. W kraju funkcjonują trzy linie kolejowe, ale transport pasażerski możliwy jest tylko ze wschodu na zachód oraz z centrum na południe. Północna część linii obsługuje wyłącznie ruch towarowy.

Co warto zobaczyć?

Tanzania do afrykański kraj, więc ma nam do zaoferowania przede wszystkim to, co mimowolnie z Afryką kojarzymy – dziką przyrodę. Bez wątpienia największą atrakcją tego malowniczego kraju są liczne parki narodowe oraz rezerwaty. W niektórych z nich organizowane są wycieczki typu jeep safari, dzięki którym mamy możliwość przypatrywania się nawet najbardziej dzikim zwierzętom z bliskiej, choć bezpiecznej odległości. Taka przyjemność to koszt 200-300 zł za dzień.

Na uwagę zasługuje także park narodowy Selous, który jest największym w Afryce obszarem chronionym i jednym z ostatnich, gdzie możemy zobaczyć np. swobodnie poruszające się stada słoni. W Tanzanii są jeszcze inne największe atrakcje przyrodnicze – największe jezioro w Afryce, czyli Jezioro Wiktorii oraz najwyższa góra kontynentu – Kilimandżaro.

Tanzania to również atrakcyjne wybrzeże Oceanu Indyjskiego, które zachęca do uprawiania sportów wodnych, wycieczek rowerowych, a także cruisingu, czyli morskich wypraw w pobliżu lądowej części kraju i jego wysp.

Miłośnicy zabytków i pięknej architektury mogą poczuć się zawiedzeni, bo to kraj słynący przede wszystkim z przyrody. Jednak i dla nich znajdzie się kilka ciekawostek, jak np. Stone Town, czyli stara część miasta Zanzibar, która łączy zabudowę charakterystyczną dla kultury afrykańskiej, arabskiej, indyjskiej i europejskiej.

Wyznaczanie trasy