Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Tanzania - kultura i religia

Kultura
Tanzania oferuje turystom piękne krajobrazy i bardzo ciekawą kulturę.  Jest to kraj niezwykle zróżnicowany pod względem etnicznym (120 grup). Spotkamy tutaj rodzinę ludów Bantu – Nyamwezi, Sukuma, ludy z rodziny Suahili – Hehet, Gogo, Tumbuka czy Bena Mekonde oraz Azjatów i Europejczyków. Należy również wspomnieć o najważniejszym plemieniu północnej Tanzanii, czyli o Masajach, ubranych w czerwone peleryny i hodujących „święte” bydło. Każdy mężczyzna należący do tego plemienia, podczas różnych obrzędów ma obowiązek zapleść warkoczyki i pomalować twarz na kolor czerwony. Dawniej do jego zadań należało tak że upolowanie lwa, ale dzisiejsze prawo tego zabrania.  
 
Bardzo ważnymi elementami kultury tanzańskiej są również: mity, legendy, podania ludowe, zagadki, przysłowia i powiedzenia. Uosabiają one kulturę i tradycję poszczególnych grup etnicznych. Ponadto, dla tutejszej ludności, liczą się muzyka, taniec i artyzm. Przykładowo plemiona Makonde rzeźbią w hebanie maski, a Masajowie tworzą wzory na tarczach. 
 
Religia
Badania przeprowadzone w 2010 roku przez Pew Forum pokazały, że większość mieszkańców Tanzanii to chrześcijanie (62%). Drugą dużą grupę wyznaniową stanowią muzułmanie (35%), a ok. 3% ludności wyznaje inne religie, tj, buddyzm, hinduizm czy bahaizm. Ok. 85% społeczności muzułmańskiej to sunnici. Natomiast wśród chrześcijan stanowczą większość stanowią rzymscy katolicy, protestanci, mormoni i Świadkowie Jahowy.  

 

Popularne miasta: