Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Przewodnik po Tanzanii

Położenie
Tanzania jest państwem położonym nad Oceanem Indyjskim, we wschodniej Afryce. Powstała z połączenia dwóch dawnych kolonii brytyjskich: Tanganiki i Zanzibaru. W skład Tanzanii, która jest republiką federacyjną wchodzą również wyspy Pemba i Mafia. Krajami sąsiedzkimi są: Rwanda 217 km, Zambia 338 km, Uganda 396 km, Demokratyczna Republika Konga 473 km, Malawi 475 km, Burundi 451 km, Mozambik 756 km i Kenia 769 km. Populacja państwa liczy ok. 49 mln osób, a całkowita powierzchnia wynosi 945203 km kw. 
 
Ukształtowanie terenu
Większą część obszaru Tanzanii zajmuje rozległy płaskowyż Unyamwezi (o wysokości 900–1500 m n.p.m.), który jest rozcięty rowami tektonicznymi, przynależącymi do systemu Wielkich Rowów Afrykańskich. Środkowa część kraju jest przecięta z południa na północ Wielkim Rowem Wschodnim, a wzdłuż zachodniej granicy rozciąga się Wielki Rów Zachodni. Najwyższym szczytem Tanzanii i całej Afryki jest wulkan Kilimandżaro (5895 m n.p.m.). Na pograniczu Tanzanii, Ugandy i Kenii znajduje się Jezioro Wiktorii (68,8 tysięcy km kw.), które jest największym tropikalnym jeziorem świata. Natomiast przy granicy z Demokratyczną Republiką Konga usytuowane jest Jezioro Tanganika, zaliczane (podobnie jak Jezioro Wiktorii) do Wielkich Jezior Afrykańskich. 
 
Podstawowe informacje
W Tanzanii panuje ustrój polityczny zwany republiką federacyjną. Obecnie głową państwa jest prezydent Jakaya Kikwete, a szefem rządu premier Mizengo Pinda. Językami urzędowymi są  suahili i angielski. Walutą obowiązującą jest szyling tanzański (TZS). Kraj jest podzielony na 26 regionów, a jego stolicą jest Dodoma. 
 
Dojazd
Z Warszawy do Tanzanii można dolecieć liniami lotniczymi Kenya Airways, Swiss, British Airways czy KLM. Jednak, należy liczyć się z przesiadkami np. w Amsterdamie, Nairobii, Frankfurcie, Paryżu lub Dubaju, gdzie znajduje się największy port międzynarodowy, pozwalający na dwudziestominutowy lot do Zanzibaru za 100 USD. Osoby, które wybierają się na safari lub chcą zobaczyć Kilmandżaro, mogą wybrać samoloty linii KLM, które latają na lotnisko Stone Town w Zanzibarze. Inną opcją jest przylot do Mombasy lub Nairobii (Kenia) i skorzystać z linii autobusowych. Za bilet z Nairobii do Arushy zapłacimy ok. 15 dolarów. Jeśli chcemy dostać się na wyspę Pemba musimy skorzystać z promu.  
 
Turystyka
Tanzania jest niesamowicie pięknym miejscem, o wyjątkowej przyrodzie. Na listę światowego dziedzictwa UNESCO wpisano siedem obiektów związanych z tym krajem m.in.: Park Narodowy Kilimandżaro, Park Narodowy Serengeti czy Rezerwat Ngorongoro. Ponadto, na terenie Tanzanii znajdują się trzy największe jeziora Afryki: Jezioro Wiktorii, Tanganika i Malawi. Miłośników wycieczek górskich zachwyci Kilimandżaro, czyli najwyższy szczyt Afryki, który jest dość łatwy do zdobycia. Nie można również zapomnieć o Zanzibarze, gdzie poza plażowaniem, można podziwiać ruiny różnych pałaców i świątyń oraz o Arushy, która jest stolicą tanzańskiego safari. 
Popularne miasta: