Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Tanzania – podział administracyjny i regiony turystyczne

Regiony turystyczne, podział administracyjny
Tanzania jest podzielona na 26 regionów. Są to: Arusza, Dar es Salaam, Dodoma, Iringa, Kagera, Kigoma, Kilimandżaro, Lindi, Manyara, Mara, Mbeya, Morogoro, Mtwara, Mwanza, Pemba Północna, Pemba Południowa, Pwani, Rukwa, Ruvuma, Shinyanga, Singida, Tabora, Tanga, Zanzibar Północny, Zanzibar Południowy i Zanzibar Zachodni. 
 
Zabytki
Na liście światowego dziedzictwa UNESCO widnieje siedem miejsc, znajdujących się w Tanzani, tj. sztuka naskalna w Kondoa, kamienne miasto Zanzibaru, Park Narodowy Kilimandżaro, rezerwat zwierzyny łownej Selous, Park Narodowy Serengeti, Ruiny Kilwa Kisiwani i Songo Mnara oraz Rezerwat Ngorongoro. Innymi zabytkowymi staowiskami archeologicznymi są: Wąwóz Olduvai i Kalambo Falls. Z wymienionych wyżej obiektów, turyści zdecydowanie najchętniej odwiedzają Rezerwat Ngorongoro i podziwiają dawny krater wulkanu, który tworzy naturalny ogród zoologiczny oraz Park Narodowy Serengeti, gdzie znajduje się największe na kuli ziemskiej skupisko gazeli, zebr i antylop gnu. Dużą popularnością cieszą się również Jezioro Wiktorii, Tanganika i Malawi. 
 
Atrakcje, ciekawe miejsca
Wielbiciele gór i poszukiwacze wrażeń, mogą sprawdzić swoje możliwości i zdobyć usytuowany w północno-wschodniej Tanzanii, najwyższy szczyt Afryki – Kilimandżaro. Mówi się, że jest on jednym z łatwiejszych do zdobycia, ponieważ wznosi się nad sawanną, a jego niższe partie są terenami rolniczymi. W parku można spotkać małpy, słonie, kudu, lamparty i różne ptactwo. Miejscowa ludność uważa, że na szczycie góry mieszkają zmarłe dusze i czci go jako święty. 
 
Inną fantastyczną opcją jest wycieczka do Arushy, skąd rusza safari i zwiedzenie wioski Mulala, gdzie można spróbować, przygotowanych przez lokalne kobiety potraw, obejrzeć pokaz produkcji sera, zbierania miodu i przespacerować się po plantacji kakaowców. 
 
Na koniec, należy wspomnieć o samym Zanzibarze. Poza plażowaniem, warto udać się na zwiedzanie historycznej części miasta, zwanej Stone Town. Można tutaj podziwiać meczety, pałac sułtana, budynki mieszkalne tutejszej ludności i port morski. 
Popularne miasta: