Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Rumunii

Rumunia to kraj w południowo-wschodniej części Europy. Graniczy z Węgrami, Serbią, Bułgarią, Ukrainą i Mołdawią. Leży nad Morzem Czarnym, a stolicą państwa jest Bukareszt. Lokalna waluta to leja, która dzieli się na 100 bani. Rumunia słynie z gościnności mieszkańców, bogatej kultury i przyrody – gór, morza, lasów, stepów. Najpopularniejszym kierunkiem turystycznym jest stolica. Wiele najważniejszych zabytków Bukaresztu ucierpiało w czasie wojen i trzęsień ziemi, ale zdecydowanie warto się tu wybrać (niezwykłe cerkwie, liczne muzea). Wielu udaje się także do Transylwanii, którą uznaje się za kulturalną stolicę państwa. Turyści doceniają historię tego miejsca, zabytki oraz... Drakulę, czyli tamtejszego artystokratę-wampira.

Podróż samochodem

Stolice Polski i Rumunii dzieli (w zależności od wybranej trasy) 1300-1700 km. Najkrótsza droga prowadzi przez Słowację i Węgry, choć możliwy jest także przejazd przez Ukrainę (opcja ta nie jest jednak polecana ze względu na konieczność przekroczenia granicy Unii Europejskiej i związany z tym czas oczekiwania). Pierwszy wariant wymaga 18-20 godzin jazdy. Przy średnim spalaniu 7 l/100 km koszt podróży w jedną stronę wyniesie 650-700 zł. Wyruszając z południa Polski podróż będzie odpowiednio krótsza i tańsza. Poruszając się po Rumunii należy mieć na uwadze płatne autostrady – niezbędne jest wykupienie elektronicznej winietki.

Podróż autobusem

Rumunia wciąż nie jest niestety popularnym kierunkiem turystycznym dla Polaków. Z tego względów regularnych przewozów autokarowych na tej trasie nie jest wiele. Doświadczeni turyści polecają dojazd do Przemyśla, skąd odjeżdża autobus obsługiwany przez rumuńskiego przewoźnika do miasta Suczawa na północy kraju. Przejazd trwa 15-16 godzin, a bilet w jedną stronę to koszt 90-120 zł. Alternatywnym rozwiązaniem jest przejazd do Lwowa na Ukrainie, skąd kursuje regularna linia autobusowa do miasta Czerniowce. Stamtąd odjeżdżają bezpośrednie autokary do Rumunii. Przed podróżą warto sprawdzić jednak różne opcje i ewentualnie wybrać innych przewoźników oferujących aktualnie kursy na trasie Polska-Rumunia.

Podróż koleją

W przypadku transportu kolejowego także nie ma zbyt wiele opcji. Najlepszym bezpośrednim rozwiązaniem jest kurs z Krakowa do Bukaresztu. Pociąg odjeżdża codziennie około godziny 11.00 i dociera na miejsce o godzinie 11.00 dnia następnego. To bez wątpienia najbardziej komfortowy sposób podróżowania na tej trasie, ale nie należy do najtańszych – bilet w jedną stronę kosztuje 450-500 zł.

Podróż samolotem

Najszybszym sposobem na dotarcie do Rumunii jest oczywiście transport lotniczy. Nie jest to rozwiązanie tanie, ale zdecydowanie najwygodniejsze. Także ze względu na kilka kursów dziennie oferowanych przez różnych przewoźników. Na przykładowej trasie Warszawa-Bukareszt kursuje np. Swiss – przesiadka w Zurychu, koszt biletu w dwie strony to 900-1000 zł; LOT – bezpośredni samolot do Bukaresztu za 800-1000 zł w jedną stronę czy Tarom – także bezpośredni lot, ale za 1200-1500 zł w jedną stronę. W Rumunii działa kilkanaście lotnisk cywilnych oferujących loty międzynarodowe oraz lokalne.

Co warto zobaczyć?

Jeśli lubisz miejsca z duszą, podróż do Rumunii to bardzo dobry wybór. Przez wielu niedoceniana, ale tym bardziej warto ją odwiedzić. Dla Polaków to dość oryginalny kierunek, głównie ze względu na małą wiedzę o tym kraju. Bukareszt to nie tylko stolica, ale także urokliwe miasto pełne zabytkowych cerkwi (Curtea Veche, cerkiew Patroarchy czy Cretulescu), muzeów (np. Narodowe Muzeum Historyczne)  i innych ciekawych budowli, np. pałac Mogosoaia czy łuk triumfalny.

Warto odwiedzić także Maramuresz z licznymi zamkami i bogatą kulturą ludową oraz Krainę Sasów Siedmiogrodzkich, czyli średniowieczne miasta na zachodzie kraju. Miłośników podróży z dreszczykiem emocji zadowoli Transylwania, w której nie brak miejsc i opowieści o najsłynniejszym arystokracie-wampirze, czyli Drakuli. Plażowicze też znajdą coś dla siebie – nad Morzem Czarnym można wypocząć w eleganckich hotelach i piaszczystych plażach.

Wyznaczanie trasy