Rumunia - zabytki i atrakcje
Zabytki
Rumunia kojarzy się głównie z Transylwanią i postacią legendarnego Drakuli. Do czterech najbardziej kojarzonych z Władem Palownikiem miejsc należą: Sighisoara, Bran, Poenari i wyspa Snagov, gdzie podobno pochowano hrabiego. Sighisoara to małe miasto z pięknym Wzgórzem Zamkowym, na którym znajdują się wyjątkowe zabytki, m.in.: Perła Transylwanii, czyli Starówka, rynek, Wieża Zegarowa, Casa Dracula – dom, w którym rzekomo urodził się i mieszkał kilka lat Wład Palownik. Do Bran przybywają turyści z całego świata, aby podziwiać zamek warowny będący rodową siedzibą Drakuli. Natomiast Poenari to twierdza położona tuż przy Drodze Transfogaraskiej. Legenda głosi, że wybudował ją sam Wład.
Pominięcie podczas zwiedzania kraju stolicy Rumuni, czyli Bukaresztu, byłoby niestosowne. Budynek Parlamentu, Pałac Królewski, Pałac Mogosoaia, Bulwar Unirii, katedry, zabytkowe cerkwie (Curtea Veche, Patroarchy czy Cretulescu) oraz muzea na pewno przypadną do gustu turystom. W krainie historycznej Marmarosz na uwagę zasługuje miasto Baia Mare i inne wioski słynące ze strzelistych drewnianych cerkwi: Plopis, Surdesti oraz Desesti. W miejscowości Sypynta znajduje się najwyższy drewniany budynek na świecie oraz „wesoły cmentarz".
Przejeżdżając Doliną Izy warto zatrzymać się w Byrsanie, Ieud i Bogdan Vodzie. Osoby ceniące piękne widoki powinny koniecznie skorzystać z przejażdżki zabytkową lokomotywą Mocanita w Góry Marmaroskie. Warto wybrać się również w stronę Bukowiny. „Malowany klasztor” Moldovica oraz obronny klasztor Suczevica należą do wyjątkowo pięknych budowli. W samej Bukowinie na uwagę zasługuje Monastyr Voronet i Monastyr Humor. W Arbore znajduje się XVI-wieczna cerkiew św. Jana Chrzciciela. Część z wymienionych wyżej zabytków widnieje się na liście UNESCO.
Ciekawe miejsca
Osoby ceniące aktywne spędzanie czasu powinny wybrać się na pieszą wycieczką do Gór Rodniańskich. Znajduje się tutaj największy wodospad Rumuni o nazwie Cailor. Następnie można udać się Doliną Bystrynicy do Przełęczy Prispol, która jest idealnym punktem widokowym. Innym fascynującym miejscem jest najgłębszy w Europie wąwóz Bicaz. W Braszowie warto zrelaksować się spacerując po starówce i popijając śliwowicę w miejscowych pubach i restauracjach.
Osoby szukające polskich akcentów w Rumuni nie zawiodą się. Popularnymi polskimi wioskami są np. Kaczyce i Nowy Sołoniec. W Kaczycach mieści się sanktuarium maryjne – Czarna Madonna Kaczycka i stara kopalnia soli, a Nowym Sołońcu istnieje polska szkoła oraz Dom Polski. Niestety, potencjał turystyczny Rumuni jest słabo wykorzystany m.in. przez brak środków finansowych.