Kuchnia rumuńska
Kuchnię rumuńską przepełniają wpływy orientalne i śródziemnomorskie. Dominują w niej potrawy mięsne – z wieprzowiny, baraniny, wołowiny, drobiu oraz ryb, podawane z dużą ilością warzyw. Do ulubionych warzyw mieszkańców należą m.in. pomidory, papryka, kapusta, sałata i fasolka szparagowa. Często w potrawach rumuńskich znajdziemy sery m.in. bryndze, solan i twaróg.
Dania są słabo przyprawione i można w nich wyczuć jedynie czosnek, ostrą i słodką paprykę oraz czuszkę (odmiana ostrej papryki). Odwiedzając Rumunię warto skorzystać z zaproszenia gościnnych mieszkańców i zjeść z nimi wspólny posiłek. Tutejsze śniadanie nieznacznie różni się od polskiego, podczas niego jada się wędlinę, jajka, sery dżem, miód i popija się zbożową kawą lub kakao. Jedyną różnicą jest spożywanie solonego jogurtu pochodzącego z Turcji.
Obiad rozpoczyna przystawka w postaci pasztecików, faszerowanych jajek lub sałatek warzywnych. Następnie podawana jest zupa, którą można zabielić gęstą śmietaną.. Danie główne składa się z mięsa przyrządzanego na ruszcie. Dodatkiem mogą być frytki, smażone ziemniaki lub mamałyga (papka z kaszy kukurydzianej podawana na słodko lub słono). Ponadto często na stole pojawia się chleb, czasami posmarowany pasztetem z gęsi. Na deser podaje się omlety z marmoladą, serem owczym, serwatką lub ryż na mleku. Warto skusić się na baklavę, czyli turecki przysmak z migdałami i orzechami, polany syropem lub miodem.
Do posiłków pije się piwo, wyśmienite wino lub wodę mineralną. Herbata jest traktowana jako napój leczniczy, a tutejsza kawa jest czarna, bez mleka, ale posłodzona. Ciekawostką jest, że w Rumunii wódkę kupimy wszędzie, nawet w małych (0,33 l) plastikowych buteleczkach. Z mocniejszych trunków polecamy śliwowicę lub wódkę owocową.