Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Opłaty drogowe w Rumunii

Poruszanie się po rumuńskich drogach wiąże się z dodatkowymi opłatami, ale nie są one zbyt dotkliwe. Zwłaszcza dla turystów, którzy zatrzymują się w kraju przez tydzień lub dwa. Aby móc skorzystać z dwóch autostrad i kilku dróg szybkiego ruchu, należy wykupić winietkę.

Lepszej klasy dróg nie ma zbyt wiele, więc opłata nie jest wygórowana. Tydzień na rumuńskich drogach to koszt 2-3 euro, za miesiąc zapłacimy 5-7 euro, a za cały rok – 28-30. Możliwe jednak, że to nie jedyny wydatek. Jeśli zdecydujemy się przejechać mostem przez Dunaj, będzie nas to kosztowało 50-60 zł. Z kolei postój na rumuńskich parkingach to koszt 1-2 zł za godzinę.

Głębiej do kieszeni muszą sięgnąć kierowcy, którzy nie przestrzegają przepisów ruchu drogowego. Kwoty mandatów nie przypominają co prawda tych z zachodniej części Europy, ale i tak mogą być dotkliwe. Za przekroczenie prędkości trzeba liczyć się z karą w wysokości 230-780 zł, za jazdę pod wpływem alkoholu – 350-780 zł, przejazd na czerwonym świetle – 150-200 zł, a brak zapiętych pasów – 80-120 zł.

Koszt paliwa w Rumunii nie różni się od cen znanych z polskiego rynku. Czasami litr benzyny bezołowiowej jest wręcz droższy. Średnia cena to 5,60-5,90 zł.

Popularne miasta: