Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Przepisy ruchu drogowego w Rumunii

Do poruszania się po rumuńskich drogach uprawnione są osoby, które ukończyły 18 lat i posiadają prawo jazdy. Kierowca powinien mieć przy sobie także dowód rejestracyjny pojazdu oraz dowód ubezpieczenia OC.

W pojeździe należy posiadać takie wyposażenie jak: trójkąt ostrzegawczy, wyposażoną apteczkę, zalecana jest także gaśnica. Włączone światła mijania obowiązują przez cały rok jedynie w terenie niezabudowanym. W terenie zabudowanym korzystanie z nich jest konieczne w nocy oraz w dzień przy słabej widoczności.

Na terenie Rumunii obowiązują następujące ograniczenia prędkości: na terenie zabudowanym – do 50 km/h, na terenie zabudowanym - na autostradach do 130 km/h, na drogach dwupasmowych do 100 km/h, a na pozostałych drogach – 90 km/h.

Kierowca musi być całkowicie trzeźwy – rumuńskie prawo nie przewiduje jakiejkolwiek tolerancji dla alkoholu w organizmie. Obowiązujący limit to 0,0 promila alkoholu we krwi. Warto wspomnieć także o przewożeniu dzieci. Małoletni do 12 lat nie mogą podróżować z przodu. Młodsze dzieci muszą być przewożone wyłącznie z tyłu w foteliku lub siedzisku zabezpieczającym.

W Rumunii za nieprzestrzeganie przepisów ruchu drogowego grozi nie tylko mandat (przekroczenie prędkości do 780 zł, podobnie za jazdę pod wpływem alkoholu, do 200 zł za przejechanie na czerwonym świetle, brak zapiętych pasów do 120 zł), ale także odebranie prawa jazdy na określony czas. Kara ta dotyczy nie tylko pijanych kierowców. Za zbyt szybką jazdę także musimy się z tym liczyć.

Popularne miasta: