Przewodnik po Rumunii
Położenie
Rumunia jest krajem położonym w południowo-wschodniej części Europy. Graniczy z pięcioma państwami: od zachodu z Serbią i Węgrami, od południa z Bułgarią, a od północy z Ukrainą i Mołdawią.
Ukształtowanie terenu
Powierzchnia Rumunii jest bardzo urozmaicona, z przewagą obszarów górzystych i wyżynnych. Ponad 30 % kraobrazu stanowią góry (głównie Karpaty) otaczające Wyżynę Transylwańską. Najwyższymi szczytami Rumunii są: Moldoveanu - 2544 m n.p.m., Negoiu - 2535 m n.p.m. i Viștea Mare 2527 m n.p.m., położone w Górach Fogaraskich.
Podstawowe informacje
Powierzchnia Rumunii wynosi 238 391 km kw. Kraj ten zamieszkuje 19 042 934 ludzi, z czego 89 % mieszkańców stanowią Rumuni. Pozostałe grupy etniczne tworzą Węgrzy, Romowie, Ukraińcy, Niemcy, Rosjanie i Turcy. Językiem urzędowym w Rumunii jest język rumuński, a walutą lej (RON). Stolicą tej republiki jest Bukareszt. Do głównych i największych miast zalicza się m.in. wspomniany Bukareszt, Timisoara, Jassy, Kluż-Napoka, Konstanca, Krajowa oraz Gałacz.
Dojazd
Do Rumunii najszybciej dotrzemy samolotem. Lot z Warszawy do Bukaresztu trwa ok. 2 godzin. Ceny biletów wahają się od 700 do 2 000 złotych. Jeżeli nie chcemy wydawać takiej sumy pieniędzy, najlepiej zdecydować się na podróż własnym samochodem. Z Polski do Rumunii najlepsza trasa wiedzie przez Słowację i Węgry. Na jej pokonanie potrzebujemy ok. 10 godzin. Możemy również wybrać podróż pociągiem z Warszawy, z przesiadką w Budapeszcie. Będzie ona jednak męcząca, ponieważ trwa ok. 30 godzin.
Turystyka
Do najchętniej odwiedzanych przez turystów miejscowości należą Bukareszt, Oradea, Kluż-Napotka, Brasov czy Sinaia. W krainie Drakuli koniecznie należy zwiedzić Transylwanię. Jednak zanim dotrzemy w głąb kraju, po drodze z Polski możemy odwiedzić znajdujące się na północy Marmosz i Bukowinę. W Marmoszu znajduje się Wesoły Cmentarz w Săpânţa, który widnieje się na liście UNESCO. Udając się w podróż szlakiem Drakuli warto zacząć od zwiedzania zabytkowej Sighişoary, następnie należy udać się do zamku w Branie - jest odwiedzany licznie przez turystów, chociaż podobno Wład Palownik nigdy w nim nie był. Na uwagę zasługują również ruiny zamku Poienari, zbudowanego przez Drakulę i wyspa na jeziorze Snagov, gdzie Wład został podobno pochowany.