Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Rumunia - kultura i religia

Religia

Rumunia jako kraj świecki nie ma ustalonej jednej religii państwowej. Jednak góruje tam chrześcijanizm. Około 81 % społeczeństwa stanowią prawosławni (wyznawcy Rumuńskiego Kościoła Prawosławnego). Ponad 4 % to katolicy, ok. 3 % to kalwini, 1,8 % deklaruje wyznania zielonoświątkowe oraz 0,75 % to grekokatolicy.

Rumunię zamieszkuje również mniejszość muzułmańska skoncentrowana w Dobrudży, na którą składają się krymscy Tatarzy i Turkowie. Ponadto mieszkają tam judaiści, ateiści oraz osoby, które nie deklarują przynależności do żadnej religii.

Kultura

Mieszkańcy Rumuni są gościnni, otwarci, bezkonfliktowi i pomysłowi. Zamiast się kłócić,   wolą dokładnie przemyśleć sprawę, aby wybrnąć z trudnej sytuacji. Ponadto jest to naród konserwatywny, religijny i patriotyczny. Wbrew pozorom cechuje go wysoka kultura osobista. Często spotkania z Rumunami kończą się kieliszkiem śliwowicy.

Starsze kobiety noszą chusty na głowie, w szczególności gdy wybierają się do cerkwi. Jeżeli planujemy wybrać się do ich świątyni należy pamiętać o odpowiednim stroju. Mężczyźni powinni mieć na sobie długie spodnie, a kobiety spódnicę i koszulę zakrywającą ramiona. W rejonie Maramuresz pielęgnuje się dawne tradycje poprzez  zakładanie stroju ludowego. Kobiety chodzą ubrane w spódnice do kolan, mają chusty na głowie i specyficzne torby. Natomiast mężczyźni cały czas noszą na głowie kapelusz.

Popularne miasta: