Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Oslo

Informacje ogólne i położenie

Oslo jest stolicą Norwegii. Uznawane jest za jedno z najdroższych miast na świecie. Oslo otoczone jest górami i malowniczo położone nad fiordem, noszącym tą samą nazwę co miasto.

Podział administracyjny

W Oslo znajduje się 15 dzielnic: Alna, Bjerke, Frogner, Gamle Oslo, Grourd, Grünerløkka, Nordre Akar, Nordstrand, Sagene, St. Hanshaugen, Stovner, Søndre Nordstrand, Ullern, Vestre Aker, Østensjø.

Komunikacja miejska

Komunikacja miejska w Oslo jest rozbudowana i uznawana za sprawnie działającą. Składają się na nią autobusy, tramwaje oraz metro.

Metro obsługuje 6 linii. Łącznie funkcjonuje 90 stacji, z czego tylko 16 to stacje podziemne. Wszystkie linie krzyżują się w centrum miasta.

Pomiędzy centrum a wyspami i przedmieściami kursują statki. Na promy obowiązują te same bilety co na metro, autobusy i tramwaje.

Kolej i dworce

Główną stacją w Oslo jest Oslo Sentralstasjon. Znajduje się w centrum miasta i docierają do niej wszystkie linie metra.

Stolicę z kilkoma powiatami znajdującymi się na wschodzie łączy szybka kolej aglomeracyjna.

Informacje dla kierowców

Wjazd do Oslo jest płatny. Miasto jest podzielone na kilka stref płatnego parkowania.

Transport lotniczy

Niecałe 50 km od Oslo w kierunku północnym znajduje się Port lotniczy Oslo-Gardermoen. Jest to największe lotnisko w kraju. Obsługuje loty rejsowe do lokalizacji w Europie, Ameryce Północnej, Azji i Afryce oraz loty czarterowe.

Atrakcje turystyczne

Najpopularniejsze zabytki Oslo to Pałac Królewski, Twierdza Akerhaus, Domkirke, hale targowe (Basarhallene), Ratusz, Stortinget,

Turyści chętnie odwiedzają Park Vigelanda, składający się z wielu rzeźb z brązu i kamienia.

W Oslo znajduje się największy w Norwegii park rozrywki – Tusenfryd oraz miejskie lasy z terenami doskonałymi do uprawiania sportów letnich i zimowych. Na skoczni Holmenkollbakken odbywają się zawody pucharu świata w skokach narciarskich.

Warto odwiedzić muzea: Muzeum Muncha, Galerię Narodową, Norweskie Muzeum Ludowe, Muzeum Vigelanda, Muzeum Łodzi Wikingów, Muzeum statku Fram, Muzeum Ibsena, Muzeum Narciarstwa.

Wyznaczanie trasy