Przewodnik po Oslo
Podstawowe informacje
Oslo jest stolicą Królestwa Norwegii. Metropolia leży w południowo-wschodniej części kraju, nad malowniczym Fiordem Oslo. Sama nazwa znaczy tyle, co „równina u podłoża zbocza” lub „równina bogów”. Miasto zamieszkuje blisko 593 045 ludzi, co stanowi 11% całej populacji kraju. Jest to jedna z najprężniej rozwijających się metropolii Europy, zarówno pod względem demograficznym, jak i gospodarczym i kulturalnym.
Znajdują się tu siedziby Komitetu Ministrów Rady Europy, Rady Europy i Komisji Europejskiej. Oslo to również bardzo atrakcyjny region turystyczny, jeden z najczęściej odwiedzanych zakątków Skandynawii. Oryginalna architektura, zabytki, muzea z cennymi i oryginalnymi zbiorami, a także klimatyczne restauracje, puby i kluby przyciągają coraz liczniejsze rzesze zwiedzających.
Miasto słynie również z organizowania zimowych imprez sportowych. Do najważniejszych należą Zimowe Igrzyska Olimpijskie w 1952 roku, mistrzostwa świata w narciarstwie klasycznym w latach: 1930, 1966, 1982, 2011. Na skoczni Holmenkollen odbywają się natomiast zawody pucharu świata w skokach narciarskich.
Historia miasta
Początki Oslo sięgają XI wieku, kiedy to w 1048 roku założył je król Harald III Surowy. Miasto było usytuowane u ujścia rzeki Alna. W 1299 roku metropolia zostało stolicą Norwegii, jednak w XIV wieku, w czasie trwania unii norwesko-duńskiej, utraciła ten status. Największe zanotowane tragedie w dziejach Oslo to wielka epidemia dżumy w XIV wieku oraz pożar w 1624 roku, który doprowadził niemal do całkowitego zniszczenia miasta.
Christian IV Oldenburg odbudował miasto w stylu renesansowym, zmieniając jego granice – przesuwając je w okolice Twierdzy Akershus, która pełniła funkcje obronne. Miasto zyskało też nową nazwę – Christiana (Kristiana) na cześć nowego fundatora. Nazwa ta funkcjonowała aż do 1925 roku.
W 1814 roku metropolia ponownie została stolicą Norwegii, w 1925 roku po odzyskaniu przez państwo pełnej suwerenności (utraconej na skutek unii z Danią, a potem ze Szwecją) przywrócono pierwotną nazwę Oslo.
Atrakcje turystyczne
Oslo oferuje niezwykle bogaty zestaw atrakcji turystycznych. Swoistą wizytówką miasta jest słynny Park Vigelanda (Frogner Park), który co roku odwiedza ponad milion przyjezdnych. Można w nim obejrzeć ponad dwieście oryginalnych rzeźb tego artysty przedstawiających ludzkie postaci w różnych etapach życia i sytuacjach.
Oslo to także miasto wspaniałych zabytków, z których najbardziej znane to zamek i forteca Akershus z XIII wieku czy pałac królewski pochodzący z XIX wieku (obecna siedziba króla Haralda V).
Stolica Norwegii słynie jednak przede wszystkim ze wspaniałych muzeów. Można tu odwiedzić Muzeum Henryka Ibsena, urządzone w domu pisarza, Muzeum Muncha z największą na świecie kolekcją dzieł tego artysty, Galerię Narodową prezentującą rozmaite dzieła sztuki europejskiej, Muzeum Kon-Tiki, Norweskie Muzeum Ludowe, Muzeum Vigelanda, Muzeum Łodzi Wikingów, Muzeum Statku Polarnego Fram.
Warto pamiętać, że to właśnie w Oslo odbywa się uroczystość wręczenia Pokojowej Nagrody Nobla (w auli Ratuszu). Ponadto można tu również zwiedzić Stortinget, czyli siedzibę norweskiego parlamentu oraz słynną skocznię Holmenkollen.