Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Oslo - zabytki, atrakcje i wycieczki

Atrakcje turystyczne
Zwiedzanie Oslo to jednak przede wszystkim wędrówka po wspaniałych muzeach. Miłośnicy literatury z pewnością zobaczą Muzeum Henryka Ibsena, znajdujące się przy ulicy imienia pisarza. Można tu zobaczyć jego ostatnie mieszkanie, cenne rodzinne pamiątki i rzeczy osobiste (stroje, zegarki, zdjęcia itp.). Niemal każdy turysta chce również odwiedzić Muzeum Muncha przy ulicy Toyengata 53, udostępniające największą na świecie kolekcję dzieł artysty.

Bogate zbiory sztuki europejskiej prezentuje również Galeria Narodowa przy Olavs Plass. Olbrzymi kompleks zawiera znane dzieła plastyczne (między innymi „Krzyk” Muncha), architektoniczne oraz dzieła sztuki użytkowej.

Wielbiciele opowieści o walecznych wikingach z pewnością powinni zobaczyć zlokalizowane na Półwyspie Bygdøy Muzeum Łodzi Wikingów. Tutaj również można zwiedzić Norweskie Muzeum Ludowe.

Ciekawe miejsca
Jednym z najbardziej oryginalnych i jednocześnie charakterystycznych dla Oslo miejsc jest Park Vigelanda, którego ozdobą są słynne rzeźby tego artysty (Gustava Vigelanda). Główne dzieło parku stanowi „Monolit” – wielka kamienna kolumna, na którą składa się 121 wyrzeźbionych ludzkich postaci.

Miłośnicy sportu z kolei będą mogli obejrzeć w Oslo skocznię Holmenkollbakken, na której odbywają się zawody Pucharu Świata w skokach narciarskich oraz Muzeum Narciarstwa. Dzielnica Holmenkollen ożywa w czasie zimowych zawodów sportowych. Jest to również najdroższa dzielnica Oslo, dlatego zwyczajowo nazywa się ją „złotą”.

Oslo to także miasto, w którym wręczana jest co roku Pokojowa Nagroda Nobla. Warto zatem zobaczyć Ratusz, gdzie odbywa się ta uroczystość oraz Centrum Pokojowe Nobla. Dla turystów udostępniany jest także Stortinget, wzniesiony w XIX wieku gmach norweskiego parlamentu.

Wycieczki
Większość odwiedzających Oslo dostaje się do miasta we własnym zakresie, potem zaś ewentualnie korzysta z pomocy różnych touroperatorów. Lot z Polski do stolicy Norwegii można wykupić już w cenie 40 zł. Linie obsługujące połączenia z polskich miast to SAS, Norwegian, Wizz Air, Ryanair, Air Shuttle.

Na miejscu można skorzystać z pomocy informacji turystycznej (Norges Informasionssenter (Norweskie Centrum Informacji przy ulicy Vestbaneplassen 1), na przykład w celu znalezienia noclegu. W mieście funkcjonuje metro (Tunnebanen), 20 linii autobusów miejskich oraz 8 linii tramwajów, a także promy, którymi można się dostać z centrum miasta do mniejszych wysepek Oslofjorden.

Miejscowa turystyka oferuje wycieczki zorganizowane z przewodnikiem w języku angielskim. Są to wycieczki autobusowe (np. HMK) w cenie od 200 do 380 NOK, mini rejsy statkiem żaglowym Batservice (dwugodzinny rejs kosztuje 180 NOK), piesze zwiedzanie miasta np. z Guideservice czy Guide Oslo (oferowane aż w 25 językach) w cenie 1200 NOK za godzinę. Ponadto dostępne są również wycieczki helikopterem lub wodnosamolotem.

Przy zwiedzaniu Oslo nieocenione okazuje się zakupienie karty Oslo Pass, która umożliwia bezpłatny wstęp do 30 muzeów, na basen, bezpłatny parking oraz różnego rodzaju zniżki. Karta 24-godzinna kosztuje 270 NOK, 48-godzinna 395 NOK, zaś 72-godzinna 495 NOK.

Kilkudniową objazdową wycieczkę do Oslo w polskim biurze turystycznym można wykupić w cenie od 1600 zł.

Popularne miasta: