Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Praca i zarobki w Oslo

Niezbędne formalności
Podjęcie pracy w Oslo wymaga dopełnienia niezbędnych formalności. Koniecznie trzeba posiadać ważny paszport oraz mieć specjalne pozwolenia na pobyt w Norwegii i pracę na ternie tego kraju. W celu ich uzyskania należy przedstawić ofertę pracy, którą ma się zamiar wykonywać (musi ona obejmować pełny wymiar godzin) oraz złożyć stosowne wnioski w norweskiej ambasadzie w Warszawie lub na policji w Oslo.

W dalszej kolejności niezbędne jest również posiadanie mieszkania, pisemnej umowy o pracę oraz ubezpieczenia wypadkowego.

Gdzie szukać pracy?
Podjęcie zatrudnienia w Oslo wiąże się z koniecznością znajomości języka norweskiego. Jeśli jest on na niezbyt wysokim poziomie, można poszukiwać pracy fizycznej: w budownictwie lub w charakterze osoby sprzątającej. W wypadku wysokich kwalifikacji i dobrej znajomości języka można z powodzeniem podjąć pracę w rozmaitych sektorach: handlu, branży IT czy w medycynie.

Większość ofert pracy jest publikowanych na portalach internetowych. Można skorzystać z pomocy Norweskiego Urzędu Pracy NAV. Ponadto pomocy udzielają również prywatne agencje pośrednictwa, których wykaz znajduje się pod adresem: http://www.gulesider.no/. Najbardziej znane agencje w Oslo to między innymi:
Adecco Norge AS - Universitetsgata 10, www.adecco.no
Adecco Bygg & Industri - St Olavs gate 25, www.adecco.no
Xtra Personell - Storgata 1, www.xtra.no
VikarPartner - Drammensveien 130, www.vikarpartner.no
Temp-Team AS - Steners gt. 1, www.temp-team.no
Access Personnel AS - Rosenkrantzgt. 22, www.access-personnel.no
Flex Force AS - kernveien 145, www.flexforce.no
Active Selection AS - Henrik Ibsens gate 90, www.activeselection.no

Warto także wiedzieć, że w Oslo działa specjalne Centrum Obsługi Pracowników Zagranicznych. Znajduje się ono przy ulicy Hagegata 28.

Zarobki
Zarobki w Oslo bez wątpienia należą do najwyższych w Europie. W budownictwie bez doświadczenia można zarobić około 120 koron na godzinę, średnio zaś 170 koron. Praca w pubie lub w restauracji w stolicy Norwegii zapewnia zaś nawet 1600 koron dziennie. Sprzątaczki zarabiają średnio od 650 do 1500 koron na dzień. Najwyższe są oczywiście zarobki w wyspecjalizowanych branżach – np. w IT – ponad 50 000 NOK miesięcznie.

Popularne miasta: