Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Mapa Norwegii

Norwegia jest krajem położonym w Europie Północnej, na Półwyspie Skandynawskim. Graniczy ze Szwecją, Finlandią i Rosją oraz przez cieśninę Skagerrak z Danią. Do Norwegii należy jeszcze Jan Mayen, Wyspa Bouveta i Svalbard. Stolicą kraju jest Oslo, walutą korona norweska, językiem urzędowym norweski, a dominującą religią luteranizm. Norwegia nie należy do Unii Europejskiej, należy natomiast do Układu z Schengen.

Podział administracyjny

Norwegia jest podzielona na 5 regionów: Nord-Norge, Trøndelag, Vestlandet, Sørlandet i Østlandet (Austlandet) . Regiony dzielą się na okręgi, a okręgi na gminy. Oslo ma status samodzielnego okręgu.

Jak dostać się do Norwegii?

Najszybszym sposobem dostania się do Norwegii jest samolot. Największe międzynarodowe lotniska znajdują się w Oslo, Bergen, Trondheim i Stavanger. Do Norwegii latają zarówno tradycyjne, jak i tanie linie lotnicze, można więc znaleźć korzystne cenowo połączenie.  Z Polski do Oslo można dolecieć z Warszawy, Katowic, Wrocławia, Poznania i Szczecina.

Samochodem do Norwegii można dostać się przez Niemcy i Danię, a potem przez most Oresund do Szwecji, z potem do Norwegii. Długość takiej trasy to ok. 1600 km, czas przejazdu ok. 17 godzin (bez postojów), szacowany koszt paliwa ok. 800 – 960 zł.

Istnieje również możliwość dojazdu autokarem. Podróż z Warszawy do Oslo trwa ok. 24 h, cena biletu w obie strony wynosi ok. 600 – 720 zł. połączenia obsługuję np. Eurolines i Almabus.

Do Norwegii można dostać się także pociągiem, choć wymaga to co najmniej 4 przesiadek i ok. 30 godzin jazdy. Trasa prowadzi przez Berlin, Kopenhagę i Goeteborg. Większość pociągów kursujących na tych trasach to pociągi nocne. Koszty podróży można obniżyć korzystając z promocji i rabatów, kupując bilet InterRail Global Pass, InterRail One Country Pass lub bilet Eurail Scandinavia Rail Pass umożliwiający nieograniczone podróżowanie po Szecji, Danii, Norwegii i Finlandii przez kilka wybranych dni w okresie 2 miesięcy.

Inną możliwością jest podróż promem. Nie ma bezpośrednich połączeń pomiędzy Polską a Norwegią – najpierw trzeba dostać się do któregoś z portów szwedzkich: Ystad, Karlskony, Telleborga lub duńskich, a stamtąd drogą lądową lub promem do Norwegii. Połączenia do Szwecji obsługuje Polferries, Stena Line, z Danii Color Line i Fjord Line.

Drogi w Norwegii

Norwegia posiada bardzo dobrze rozwiniętą sieć dróg. Autostrady stanowią niewielką jej część – zaledwie 75 km, jednak pozostałe drogi są bardzo dobrej jakości. Oprócz słynnej Drogi Trolli istnieje wiele atrakcyjnych widokowo dróg. W czasie zimy drogi na północy kraju mogą być zasypane lub całkowicie zamknięte. Autostrady 4-pasmowe oznaczone są literą A; autostrady 2-pasmowe - literą B. Inne drogi oznaczone są symbolami: E - drogi europejskie; RV - drogi krajowe; FV - drogi lokalne.

Kolej

Norwegia posiada dobrze rozwiniętą sieć kolejową. Narodowym przewoźnikiem jest NSB. Główne linie to Oslo – Bergen, Oslo – Trondheim, Oslo – Stavanger i Oslo – Bodo (za kołem podbiegunowym). Pociągi w Norwegii są czyste i komfortowe. Ceny są niestety dość wysokie. Przykładowo podróż Oslo – Bergen kosztuje ok. 815 NOK (450 zł), Oslo Trondheim ok. 885 NOK (490 zł), Oslo – Stavanger ok. 917 NOK (500 zł). Dobrym sposobem na zaoszczędzenie jest zakup biletu Minipris, który pozwala na tańsze (już od 250 NOK) podróżowanie w pociągach krajowych. Liczba miejsc objętych stawką Minipris jest ograniczona. Bilet można kupić w automatach lub przez Internet. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.nsb.no.

Autobusy

Sieć autobusowa  w Norwegii jest bardzo dobrze rozwinięta i uzupełnia sieć kolejową. Autobusem można dotrzeć nawet do bardzo małych miejscowości. Podróżowanie autobusami jest tańsze niż pociągami, dostępne są zniżki i rabaty. Autobusy ekspresowe łączą wszystkie najważniejsze miasta Norwegii. Ich rozkłady jazdy są skonstruowane tak, że pozwalają na przesiadkę na lokalny transport. Największą firmą autokarową jest Nor – Way Bussekpress.
W każdym mieście są dworce i biura informacji. Bilety można kupić na dworcach, w kioskach lub u kierowcy.

Atrakcje turystyczne Norwegii

Największą atrakcją Norwegii jest przyroda. Na pewno podróż do Norwegii nie może odbyć się bez wycieczki do fiordów. Do najczęściej odwiedzanych miejsc należą Lofoty i Nordkapp. Niemal każda zorganizowana wycieczka zalicza przejazd słynną Drogą Trolli. Jeżeli chodzi o miasta koniecznie trzeba się wybrać do Oslo, Bergen, Lillehammer (park olimpijski), Stavanger, Alesund, Trondheim.

Wyznaczanie trasy