Przewodnik po Norwegii
Położenie
Norwegia to państwo położone w zachodniej części Półwyspu Skandynawskiego, o powierzchni 385 252 km2. Jej terytorium sięga również na Półwysep Mayen, Svalbard i Wyspę Bouveta. Kraj posiada rozbudowaną linię brzegową i słynie z malowniczego krajobrazu fiordów i klifów.
Naturalne granice Królestwa Norwegii wyznaczają od północnym wschodzie Morze Barentsa, na zachodzie Morze Norweskie, na południowym zachodzie Morze Północne, na południu zaś cieśnina Skagerrak. Kulturowo i geograficznie Norwegia należy do Europy północnej. Graniczy na wschodzie ze Szwecją, na północnym wschodzie zaś z Finlandią i Rosją.
Kraj posiada w przeważającej części ukształtowanie górzyste. Największym pasmem górskim są tu Góry Skandynawskie.
Ludność
Liczba ludności Norwegii to 5 002 942 mieszkańców. Kraj ten jest drugim po Islandii najsłabiej zaludnionym państwem Europy. Średnia gęstość zaludnienia wynosi 14, 7 osób na km2.
Miasta Norwegii
Stolicą Norwegii jest Oslo, zamieszkiwane przez ponad 600 000 mieszkańców. Inne duże metropolie to natomiast Bergen, Trondheim, Stavanger, Kristiansand, Fredrikstad, Troms, Sandnes, Drammen i Sarpsborg.
Transport
Norwegia posiada bardzo dobrą infrastrukturę dróg (23 000 km dróg krajowych, 16 000 km dróg regionalnych i jedynie około 75 km autostrad). Korzystanie z autostrad jest płatne i co więcej należy do najdroższych w Europie (za odcinek drogi trzeba zapłacić około 30 koron norweskich od samochodu do 3, 5 tony).Warto wiedzieć, że opłaty pobierane są również za przejazd tunelem do Oslo. Ponadto za wjazd do stolicy, a także miast Bergen, Trondheim, Stavanger i Kristiansand pobierana jest tak zwana opłata ekologiczna.
Królestwo Norwegii posiada świetnie rozwinięte linie kolejowe – w ich skład wchodzą trasy o długości 3000 km, z tysiącami tuneli i mostów. Podróż pociągiem dostarcza niezwykle malowniczych i niezapomnianych widoków. Główne linie kolejowe to Bergen Railway obsługujące przejazd między Oslo i Bergen. Inne znane trasy widokowe oferują kolejki: Flam Railway, Dovre Railway czy Nordland Railway.
Jeśli chodzi o transport lotniczy, w Norwegii znajduje się ponad 50 lotnisk obsługujących loty międzynarodowe i krajowe. Największym portem lotniczym jest Oslo, inne ważniejsze lotniska międzynarodowe to natomiast Bergen Airport Flesland, Kristiansand Airport Kjevik, Moss Airport Rygge, Sandefjord Airport Torp, Stavanger Airport Sola, Troms Airport Langnes, Trondheim Airport Vaernes.
Ważnym środkiem transportu w Norwegii są również ekspresowe statki i promy samochodowe, które pływają zarówno na otwartych wodach, jak i wewnątrz lądu. Ułatwiają one również dotarcie na odległe wyspy. Można tu wymienić np. linie Kolumbus czy Fjord 1.
Jak się dostać z Polski?
Z Polski do Norwegii można dostać się drogą powietrzną, lądową lub morską. Najłatwiej wybrać tę pierwszą opcję. Najważniejsze międzynarodowe lotnisko znajduje się w Oslo. Rejsy bezpośrednio z Polski obsługują linie lotnicze, takie jak SAS, Norwegian, Wizz Air, Ryanair, Air Shuttle. Lot do Oslo można odbyć w cenie już od około 40 zł. Średni czas rejsu trwa około 2 godzin. Loty organizowane są z Warszawy, Krakowa, Gdańska, Łodzi, Poznania, Wrocławia, Katowic i Szczecina.
Jeśli chodzi o podróż promem, nie ma żadnych bezpośrednich połączeń z Polski do Norwegii. Promy do tego kraju kursują natomiast z portów w Szwecji i Danii (np. linie Color Line, Stena Line) oraz z Niemiec.
Samochodem można przejechać do Norwegii przez most łączący Danię i Szwecję.
Turystyka
W Norwegii południowo-wschodniej największe atrakcje turystyczne oferuje Oslo, stolica kraju. Można tu odwiedzić liczne muzea (np. Henryka Ibsena czy Edwarda Muncha), pałac królewski czy Centrum Pokojowe Nobla.
Norwegia południowo-zachodnia słynie z miasta Bergen, nazywanego „bramą do fiordów” oraz Stavanger. Obie metropolie oferują wspaniałe miejsca do zwiedzania: dwory, katedry, muzea czy np. jedno z największych w Europie akwariów z fauną morską.
Głównym ośrodkiem Norwegii środkowej jest z kolei Trondheim, ze wspaniałą zabytkową katedrą i siedzibą dawnego parlamentu oraz Narwik.
Norwegia północna to liczne atrakcje dla miłośników dzikiej natury: Park Narodowy Pasvik, prehistoryczne malowidła naskalne w Alcie i Lofoty oraz Wyspy Vestaralen – kraina pięknych plaż, fiordów, ptaków.