Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Norwegia - pogoda i klimat

Klimat Norwegii
Norwegia leży w zasięgu trzech stref klimatycznych. W północnych rejonach kraju, za kołem polarnym panuje klimat subpolarny. Na obszarach tych śnieg znajduje się przez cały rok, a temperatura spada do – 40 stopni Celsjusza. W lecie panują tu białe noce.

Tereny nieco dalej położone na południe obejmuje klimat umiarkowany, chłodny morski. Natomiast w Norwegii południowej panuje klimat umiarkowany morski.

Pogoda
Warunki pogodowe w Norwegii są bardzo zmienne. Często występują tu wiatry i deszcze. Zimy są łagodniejsze w rejonach wzdłuż wybrzeża, natomiast ostrzejsze w głębi lądu. Najzimniej bywa w Finnmarksvidda. Średnia temperatura lipca w Oslo wynosi 16 stopni Celsjusza, stycznia zaś – 5 stopni. Najniższą zanotowaną temperaturą było -51 stopni w Karasjok, najwyższą zaś 35,6 stopnia w Nesbyen.

W Norwegii notuje się najwyższe opady w całej Europie – w regionie Vestlandet ich roczna suma sięga 3575 mm. Największe opady notuje się na wybrzeżach w okresie jesiennym i zimowym.

Aktualną pogodę można sprawdzić poniżej:

 
Popularne miasta: