Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Norwegia - zabytki, atrakcje i wycieczki

Zabytki
Oslo
Norwegia jest krajem bardzo atrakcyjnym turystycznie, który oferuje zarówno możliwość zwiedzania wspaniałych historycznych zabytków, jak i podziwiania wspaniałej natury. Jeśli chodzi o te pierwsze, w południowo-wschodniej części kraju swoim pięknem urzeka Oslo, stolica państwa. Można tu zobaczyć Zamek i Fortecę Akershus, pałac królewski, muzeum statku polarnego Fram, skocznię narciarską Holmenkhollen i Muzeum Narciarstwa.

Dla miłośników sztuki i literatury obowiązkowymi miejscami do zwiedzenia są również Muzeum Henryka Ibsena, Muzeum Kon-Tiki, Muzeum Muncha, Galeria Narodowa, Norweskie Muzeum Ludowe czy Ratusz.

Swoistą wizytówką Oslo jest słynny Park Vigelanda, w którym znajdziemy aż 600 rzeźb tego artysty wykonanych z kamienia i brązu, przedstawiających ludzkie postaci w rozmaitych konfiguracjach i rolach życiowych.

Bergen i Stavanger
W sercu Norwegii południowo-zachodniej, czyli w Bergen i Stavanger turyści znajdą z kolei piękne romańskie kościoły i katedry, np. Katedrę świętego Olafa (Bergen), Zamek Bergenhus (Bergen), Dwór Ledal (Stavanger) lub dla odmiany Muezum Konserw (Stavanger).

Trondheim i Narwik
W Norwegii środkowej nie sposób pominąć statuy świętego Olafa w Trondheim, pałacu królewskiego w tej samej metropolii czy Muzeum II Wojny Światowej w Narviku.

Ciekawe miejsca
Symbolem norweskiego krajobrazu są oczywiście fiordy ciągnące się wzdłuż całego wybrzeża kraju. Najpiękniejsze widoki można podziwiać jednak w okolicach Bergen, zwanego „bramą do fiordów”. Największe z nich to Sognefjorden oddzielony lodowcem od Nordfjorden. Szczególnie malownicze są również Geirangerfjord oraz Romsdalsfjord.

Wspaniałą faunę i florę Królestwa Norwegii można podziwiać na przykład na archipelagu Lofoty i w Parku Narodowym Pasvik. Są to niemal dziewicze tereny, z nienaruszoną, bujną roślinnością, jeziorami, górami, wodospadami i potokami. Rejs łodzią pozwala prawie z bliska zobaczyć orki, foki i wieloryby, a także przyjrzeć się rozmaitym gatunkom morskiego ptactwa.

Wycieczki, wczasy
Jeśli chcemy poznać surowe oblicze Norwegii zimą, możemy na przykład wybrać opcję kilkudniowego wypadu zorganizowanego do północnej części kraju, w okolice Tromso, gdzie zapoznamy się z najbardziej frapującymi elementami tego kraju – zimowym. Cena podobnej wycieczki to około 2000 zł, bez przelotów.

Opcję objazdową i zorganizowaną warto wybrać również, jeśli chcemy wybrać się na przykład na safari na fiordach (rejsy łodziami, które pozwalają na obserwację bogatej fauny i flory tego kraju) i pozwiedzać górzyste tereny, jadąc kolejką. Podobne atrakcje możemy wykupić na miejscu w cenie od 740 do 2310 NOK.

Z kolei zwiedzanie miast, zwłaszcza Oslo, najczęściej wybieranego przez turystów miejsca Królestwa Norwegii, można z łatwością zorganizować we własnym zakresie. Loty z Polski do stolicy Norwegii można wykupić w cenie od 40 zł. Rejsy odbywają się z Warszawy, Krakowa, Poznania, Katowic, Gdańska, Szczecina i Wrocławia. Obsługują je linie lotnicze SAS, Norwegian, Wizz Air, Ryanair, Air Shuttle. Na miejscu zaś można skorzystać z pomocy biur informacji turystycznej i wybrać dogodną formę noclegu – hotel, domek, schronisko czy kwaterę prywatną.

Popularne miasta: