Norwegia - kultura i religia
Kultura Norwegii
Norwegia to kraj wielkiej literatury, malarstwa i muzyki. Ziemia wspaniałych fiordów, malowniczych jezior i lodowców wydała artystów tej miary, co Henryk Ibsen (wielka osobowość współczesnej dramaturgii) czy Edward Munch (autor słynnego obrazu „Krzyk). Ponadto to tutaj pracuje Norweski Komitet Noblowski odpowiadający za przyznawanie Pokojowej Nagrody Nobla.
W średniowieczu kraj ten zamieszkiwali waleczni wikingowie, którzy wyprawiali się na tereny dzisiejszej Wielkiej Brytanii, Irlandii i Islandii. W kolejnych wiekach duży wpływ na kształtowanie się kultury i języka tego państwa mieli natomiast Duńczycy. Obecnie Norwegia należy do najbogatszych krajów świata, który słynie z łagodności mieszkańców, niezbyt restrykcyjnego prawa i doskonałej polityki prorodzinnej.
Duże znaczenie w życiu Norwegów ma kultura ludowa, szczególnie zaś lokalne festiwale muzyki folkowej. Sztandarowym instrumentem używanym przy takich okazjach jest hardingfele, czyli rodzaj skrzypiec. Inna charakterystyczna dla mieszkańców tego kraju cecha to powszechne uprawianie aktywności fizycznej, zwłaszcza zaś narciarstwa czy jazdy na rowerze.
Interesującym odłamem kultury norweskiej jest życie ludu północy, czyli Saamów. Żyją oni bowiem blisko natury, trudniąc się myślistwem, rybołówstwem i hodowlą reniferów.
Religia
Przeważająca część społeczeństwa w Norwegii wyznaje luteranizm (ponad 80 % mieszkańców). Pozostałe religie to natomiast zielonoświątkowcy, islam i katolicyzm. Niewielki odsetek stanowią tu również buddyści i prawosławni. Szacuje się, że około 13% Norwegów nie deklaruje żadnego wyznania.