Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.

Przepisy ruchu drogowego w Norwegii

Ograniczenia prędkości na drogach w Norwegii wynoszą: w terenie zabudowanym 50 km/h, na autostradach 90 km/h, na pozostałych drogach 80 km/h.

Mandaty za przekroczenie prędkości wynoszą 600 – 6500 koron. Jeżeli kierowca przekroczy prędkość o więcej niż 35 km/h wysokość mandatu zależy od orzeczenia sądu. Mandat za nieużywanie pasów bezpieczeństwa to ok.  750 – 900 koron, za wymuszenie pierwszeństwa, przejazd na czerwonym świetle lub nieprawidłowe wyprzedzanie ok. 5400 koron, za korzystanie z telefonu komórkowego podczas jazdy ok. 1300 - 1560 koron.

Dopuszczalna ilość alkoholu we krwi wynosi 0,2 promila. Mandat za jazdę po pijanemu zależy od wysokości zarobków i wynosi 1,5 miesięcznego wynagrodzenia. Jeżeli zawartość alkoholu jest powyżej 0,5 promila oprócz grzywny sąd może nałożyć karę więzienia w zawieszeniu lub bez.

Zakazane jest również prowadzenie samochodu pod wpływem niektórych leków. Leki takie są oznaczone trójkątem. Z złamanie tego przepisu można zostać ukaranym kilkuletnim zakazem wjazdu autem do Norwegii.

Popularne miasta: